Bezpieczne wakacje

Bezpieczne wakacje

Wakacje to czas odpoczynku, a dla policji okres wytężonej pracy. W okresie tym nasz kraj odwiedzi wielu zagranicznych turystów. Odbywa się również sporo różnego rodzaju imprez. Aby był to czas spędzony bezpiecznie policjanci na co dzień podejmują szereg działań profilaktycznych.

Jak co roku podczas wakacji policjanci w całej Polsce dbają o nasz bezpieczny wypoczynek. Funkcjonariusze prowadzają akcje i działania profilaktyczne, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz miejscowościach wypoczynkowych. Praca mundurowych skupia się między innymi na zabezpieczaniu wielu imprez, spotkaniach z wypoczywającymi dziećmi i młodzieżą oraz ściganiu sprawców przestępstw i wykroczeń.

Aby ten letni wypoczynek okazał się dla nas bezpieczny policjanci radzą jak spędzić wakacje:

nad wodą:

Korzystajmy wyłącznie z kąpielisk strzeżonych, nigdy nie wchodźmy do wody po alkoholu. Jeżeli pod Twoją opieką znajduje się młodsze rodzeństwo, ani na chwilę nie spuszczaj go z oka – małe dzieci nigdy nie powinny kąpać się same. Gdy wchodzimy do wody nie prośmy o popilnowanie rzeczy przygodnie poznanych osób – taka sytuacja często kończy się ich utratą. Po długim leżeniu na słońcu nie zanurzajmy się gwałtownie w wodzie – róbmy to stopniowo, aby uniknąć wstrząsu termicznego. Nie skaczmy do płytkiej wody oraz od akwenów o niezbadanym dnie – taki skok może zakończyć się urazem kręgosłupa i często nieodwracalnym kalectwem.

podczas prac polowych:

Uczulajmy i pilnujmy najmłodszych, aby nie wchodzili do strefy prac polowych. Jeżeli starsze dzieci pomagają w pracy dorosłym upewnijmy się, że maszyny rolnicze są sprawne technicznie i ich użycie nie spowoduje tragedii. Nie przewoźmy dzieci na maszynach rolniczych, nawet na podwórku.

w drodze na wypoczynek:

Najlepiej podróżujmy w towarzystwie, a jeżeli nie jest to możliwe, to np. w autobusie siadajmy jak najbliżej kierowcy. W pociągu siadajmy w przedziale, w którym znajduje się rodzina z dziećmi. Nigdy nie zostawiajmy bagażu bez nadzoru. Unikajmy korzystania z przygodnych środków lokomocji – nigdy nie ma pewności jak zachowa się kierowca.

na kolonii / obozie:

Sprawdzajmy, kto organizuje pobyt dziecka i czy ma ku temu odpowiednie kwalifikacje. Uczulmy i ostrzegajmy dziecko przed kontaktami z osobami nowo poznanymi, które mogą okazać się niebezpieczne. Pamiętając, że wakacje sprzyjają pierwszym kontaktom z używkami, uświadamiajmy i ostrzegajmy dziecko o niebezpieczeństwie jakie niosą za sobą narkotyki, papierosy oraz alkohol. Przestrzegajmy dziecko przed kontaktem ze zwierzętami, które mogą być nosicielami wścieklizny.

Pamiętajmy również o zagrożeniach i konsekwencjach wynikających z:

propozycji zażycia narkotyku lub środków odurzających:

Nie przyjmujmy poczęstunków od nieznajomych, zwłaszcza w środkach komunikacji lub w dyskotekach. Pamiętajmy, że posiadanie nawet najmniejszej ilości narkotyku jest prawnie zakazane. O pojawieniu się narkotyków powiadamiajmy opiekuna lub osobę dorosłą. W razie potrzeby skontaktujmy się z policjantem.

ze spożywania alkoholu:

Zdecydowanie odmawiajmy każdorazowej propozycji spożycia napoju alkoholowego. Miejmy świadomość, że każdy rodzaj alkoholu działa na organizm tak samo, znosząc kontrolę świadomość i opóźniając reakcję. Będąc pod wpływem alkoholu narażamy się na ryzyko stania się ofiarą przestępstwa. 

a ponadto:

Unikajmy miejsc ustronnych, nieoświetlonych i odludnych. Zapewnijmy sobie towarzystwo osób znanych i życzliwych. Nie obdarzajmy zaufaniem nieznajomych. Nie wpuszczajmy do domu nieznanych lub przygodnie poznanych osób. W rozmowach telefonicznych i osobistych kontaktach z nieznajomymi nie podawajmy informacji o swoim majątku oraz szczegółów dotyczących naszej nieobecności w domu.

Powrót na górę strony