Nie pomagaj złodziejowi

NIE POMAGAJ ZŁODZIEJOWI, MYŚL CO ROBISZ I JAK CHRONISZ SWOJE MIENIE.

Gdy zdarzyło Ci się kiedyś utracić rzeczy, które zawsze nosisz przy sobie czyli klucze, portfel i telefon, to zapewne wiesz ile z tym wiąże się kłopotów. Pozostawienie wartościowych przedmiotów w samochodzie, na ławkach i nieuwaga podczas podróży oraz zakupów - to tylko niektóre przyczyny kradzieży zgłaszane policjantom. Z analizy tych przestępstw wynika, że wielu właścicieli zapomina o właściwym zabezpieczeniu i pilnowaniu wakacje.

Jeśli zgubiłeś lub skradziono Ci dokumenty musisz wiedzieć co robić. Policja wspólnie ze Związkiem Banków Polskich prowadzi akcję informacyjną. Z analizy wielu przypadków wynika, że sprawcy mają ułatwione zadanie przez samych właścicieli wartościowych przedmiotów. Łupem złodziei i oszustów padają pieniądze, dokumenty, telefony komórkowe, wyposażenie samochodu lub działki. Przyczyną niektórych przestępstw jest niedostateczny lub całkowity brak zabezpieczenia wartościowych przedmiotów, pozostawienie ich w miejscach łatwo dostępnych dla innych osób. Funkcjonariusze bardzo wnikliwie prowadzą każdą ze zgłoszonych spraw.
Jako przykład niefrasobliwości pokrzywdzonych można uznać zgłoszenie, kiedy to pozostawiona na ławce torebka skutecznie zachęciła złodzieja do kradzieży. 81-latka poinformowała prabuckich policjantów, że na terenie cmentarza w Obrzynowie nieznany jej sprawca wykorzystał jej nieuwagę i ukradł torebkę, którą pozostawiła na ławce. W torebce był portfel, dowód osobisty, pieniądze oraz złota obrączka.   

Co robić w przypadku utraty dokumentów?

- należy je natychmiast zastrzec w Systemie Dokumenty Zastrzeżone - w swoim banku lub w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami.
- powiadomić Policję (gdy utracono je w wyniku kradzieży).
- zawiadomić najbliższy organ gminy lub placówkę konsularną i wyrobić nowy dokument. Informacje dotyczące konieczności zawiadomienia organu gminy o utracie dokumentu, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zgubione dokumenty można zastrzegać wyłącznie w bankach - około 22.000 placówek w całym kraju (nie trzeba nawet mieć konta bankowego). System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE (www.dokumentyzastrzezone.pl) został stworzony dla ochrony osób, które utraciły swoje dokumenty tożsamości (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, karty płatnicze, dowód rejestracyjny). Każdego dnia zdarza się kilkadziesiąt prób posłużenia się cudzym dokumentem!

Wystarczy zgłosić się do swojego banku (lub do dowolnego, który wdrożył usługę zastrzegania dokumentów także przez osoby, które nie są klientami żadnego banku) i zastrzec numery seryjne utraconych dokumentów. Informacje są błyskawicznie przekazywane do wszystkich banków i innych instytucji korzystających z Systemu (m.in. do poczty, operatorów telefonii komórkowej, czy agencji pośrednictwa nieruchomościami)!

Powrót na górę strony