Zadbajmy o bezpieczeństwo podczas prac polowych
Okres wakacyjny to dla jednych osób czas wypoczynku dla innych ciężkiej pracy. Wypadki przy pracy w rolnictwie zdarzają się częściej niż w innych działach gospodarki. Koszenie zboża, zbieranie słomy oraz siana to nieodłączny element prac polowych w tym czasie. Na drogach można zaobserwować wzmożony ruch maszyn rolniczych. Tylko ostrożność i zdrowy rozsądek pozwoli zapobiec nieodwracalnym w skutkach tragediom. Zadbaj, aby tegoroczne żniwa były dla Ciebie i Twojej rodziny bezpieczne!
Prace polowe ruszyły pełną parą. Na drogach pojawiły się ciągniki przewożące słomę, kombajny i inne maszyny rolnicze. Poruszanie się takim sprzętem wymaga odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia. Zanim wyruszymy maszyną rolniczą na drogę, upewnijmy się, że jest ona sprawna a kierowanie nią nie zagraża bezpieczeństwu. Każdy uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek przestrzegania obowiązujących przepisów i kierowania pojazdem spełniającym określone wymagania techniczne, takie jak sprawnie działające światła, trójkąt który wyróżnia pojazdy wolnobieżne, sprawny układ hamulcowy oraz kierowniczy.
Często zdarza się, że kombajniści po skończonej pracy na polu wyjeżdżają na drogi publiczne z zaczepionym z przodu hederem. Zajmuje on wtedy znaczną szerokość jezdni a tym samym stwarza duże utrudnienia w ruchu oraz duże zagrożenie dla pozostałych użytkowników dróg. Z godnie z obowiązującymi przepisami, rolnik poruszający się kombajnem po drogach publicznych, ma obowiązek zdemontowania znajdującego się z przodu pojazdu zespołu żniwnego i przetransportowania go na specjalnym wózku.
Kierowca poruszający się drogą publiczną z zamontowanym hederem z przodu kombajnu popełnia wykroczenie. Policjanci mogą nałożyć za to przewinienie mandat w wysokości 500 złotych. Jadąc takim pojazdem należy również pamiętać o włączeniu światła błyskowego w barwy pomarańczowej.
Czas żniw to przede wszystkim czas wytężonej pracy i ogromnego wysiłku mieszkańców wsi. Towarzyszy temu zmęczenie i pośpiech, a praca w gospodarstwach rolnych wykonywana jest od często w zmiennych warunkach atmosferycznych, w czasie upału, burz i ulewnych deszczy. Niestety, w tym właśnie czasie dochodzi do tragicznych w skutkach wypadków, które mają konkretne przyczyny.
Dlatego o bezpieczeństwie należy pamiętać nie tylko na drogach. Do wypadków w okresie żniw dochodzi najczęściej na polach. Niedopuszczalne jest przewożenie osób na wysokich ładunkach tj. na przyczepach załadowanych sianem bądź słomą, grozi to ich upadkiem, a w następstwie także najechaniem na taką osobę.
Podczas żniw osobami szczególnie narażonymi na niebezpieczeństwo są dzieci. Pracujący w polu rodzice powinni zawsze pamiętać, aby w stacyjce pojazdu nie pozostawiać kluczyków. Dziecko przebywające w kabinie ciągnika bez problemu może go uruchomić. Najważniejszą zasadą jest jednak, by przed każdym uruchomieniem i przejazdem maszyny sprawdzić, czy w pobliżu nie znajdują się ludzie. Pozwoli to uniknąć przypadków najechania na osoby postronne.
Przypominamy !!
To na dorosłych ciąży obowiązek prawidłowej opieki nad dziećmi dlatego pamiętajmy:
1. W pracach nie powinny brać udział dzieci do 15 roku życia,
2. Rozmawiaj z dziećmi na temat wyboru miejsca do zabawy,
3. Zadbaj o prawidłową opiekę nad dziećmi w czasie, gdy wykonywane są żniwa,
4. Dzieciom nie można powierzyć takich prac jak:
- kierowanie ciągnikiem
- kierowanie kombajnem
- załadunku i rozładunku słomy bądź siana z przyczepy.
5. Nie zostawiaj niebezpiecznych narzędzi w miejscach, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla dziecka.
6. Pracuj tylko maszynami sprawnymi technicznie.
7. Zanim rozpoczniesz pracę przeczytaj instrukcję bezpiecznej obsługi maszyny.
8. Nie pozwalaj osobom bez uprawnień kierować ciągnikiem lub kombajnem.