Światowy Dzień Walki z Handlem Ludźmi
30 lipca obchodziliśmy Światowy Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi. Szczególnie tego dnia organy ścigania, w tym Policja, organizacje rządowe, jak i pozarządowe starają się uświadomić społeczeństwu, czym jest handel ludźmi i jak się przed nim ustrzec.
Handel ludźmi to werbowanie, transport, dostarczanie, przekazywanie, przechowywanie lub przyjmowanie osoby z zastosowaniem: przemocy lub groźby bezprawnej, uprowadzenia, podstępu, wprowadzenia w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, nadużycia stosunku zależności, wykorzystania krytycznego położenia lub stanu bezradności, udzielenia albo przyjęcia korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy osobie sprawującej opiekę lub nadzór nad inną osobą – w celu jej wykorzystania, nawet za jej zgodą, w szczególności w prostytucji, pornografii lub innych formach seksualnego wykorzystania, w pracy lub usługach o charakterze przymusowym, w żebractwie, w niewolnictwie lub innych formach wykorzystania poniżających godność człowieka albo w celu pozyskania komórek, tkanek i narządów wbrew przepisom ustawy.
Światowy Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi pomaga w budowaniu szeroko rozumianej świadomości społecznej. Pamiętajmy, że ofiarą może stać się każdy. Jeżeli planujesz wyjazd za granicę w celach zarobkowych lub też rekreacyjnych, polecamy zapoznać się poniższymi zasadami i wskazówkami:
Uważaj na:
-
Wyjątkowo atrakcyjne oferty biur pośrednictwa pracy, biur podróży czy agencji matrymonialnych!
-
Osoby wzbudzające szczególne zaufanie i zapewniające natychmiastową pomoc
-
w wyjeździe!
-
Strony internetowe, ogłoszenia, reklamy dotyczące wyjątkowych okazji związanych
z atrakcyjną, dobrze płatną i niewymagającą kwalifikacji pracą!
Pamiętaj:
-
Dopełnij wszelkich formalności (sprawdź ważność swojego paszportu/dowodu osobistego - jeśli wyjeżdżasz na ich podstawie, zgromadź inne konieczne do podjęcia pracy dokumenty np.: zaświadczenia potwierdzające Twoje kwalifikacje zawodowe).
-
Ubezpiecz się (od następstw nieszczęśliwych wypadków i ewentualnych kosztów leczenia).
-
Sprawdź, czy pośrednik (firma pośrednicząca) oferujący Ci pracę działa legalnie, tzn. czy jest zarejestrowany w KRAZ (Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia) i posiada odpowiedni certyfikat.
-
Upewnij się, że Twój pracodawca istnieje! Dowiedz się o nim jak najwięcej - najlepiej od pośrednika. Poproś o adres, numer telefonu. Skontaktuj się z nim.
-
Dowiedz się, na co możesz liczyć ze strony pośrednika w razie kłopotów
w pracy (np. w sytuacji, kiedy praca jest inna niż oferowana lub masz problemy
z pracodawcą). Poproś o zobowiązanie na piśmie. -
Dokładnie czytaj wszystkie dokumenty, które pokazuje Ci pośrednik, zwłaszcza te, które masz podpisać. Jeśli czegoś nie rozumiesz - pytaj!
-
Jeśli dajesz pośrednikowi pieniądze, zawsze domagaj się pokwitowania!
-
Zrób kserokopię dokumentów, które ze sobą zabierasz (paszportu, dowodu osobistego, wiz, pozwolenia na pracę, umowy o pracę) i zostaw bliskim (osobom, którym ufasz). Dołącz do dokumentów aktualną fotografię.
-
Zostaw też adres, pod którym będziesz przebywać za granicą, numer telefonu, imię i nazwisko pracodawcy oraz nazwiska i adresy osób, z którymi wyjeżdżasz (lepiej
nie wyruszać w pojedynkę). Informuj bliskich o zmianach adresu i miejsca pracy. -
Ustal częstotliwość kontaktów telefonicznych z bliskimi (osobami, którym ufasz) np. raz w tygodniu o określonej porze. Ustal hasło, którym się posłużysz w przypadku ewentualnych kłopotów i niemożności powiedzenia tego wprost przez telefon: np. przekaż pozdrowienia dla kogoś, kto nie istnieje.
Zabierz ze sobą:
-
Adres i numer telefonu najbliższego polskiego konsulatu w kraju, do którego jedziesz. W razie jakichkolwiek kłopotów tam otrzymasz pomoc.
-
Słownik lub rozmówki - jeśli nie jesteś pewna, czy dasz sobie radę
z miejscowym językiem. -
Numer telefonu Poland direct z kraju, do którego jedziesz. Za minimalną opłatą lub za darmo będziesz mogła zatelefonować do Polski – tylko na numer telefonu stacjonarnego – nie komórki, o ile osoba, do której dzwonisz, zgodzi się zapłacić za rozmowę. Telefonistka, która połączy rozmowę, mówi po polsku.
-
Numer telefonu organizacji pomagającej kobietom, migrantom czy osobom poszkodowanym w wyniku przestępstwa. Zwykle w takiej organizacji można uzyskać poradę i pomoc.
-
Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest potwierdzeniem ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia i jest uznawana w krajach Unii Europejskiej. Jeśli podczas pobytu za granicą zachorujesz, NFZ pokryje koszty leczenia. Jednak nie wszystkie! Przed wyjazdem upewnij się, jakiego rodzaju koszty leczenia za granicą mogą być pokryte przez NFZ.
Więcej informacji na temat przestępstwa handlu ludźmi można przeczytać na stronie https://handelludzmi.eu
Gdzie szukać pomocy?
-
POLICJA – tel. 112
-
Krajowe Centrum Interwencyjno-Konsultacyjne (https://kcik.pl/)
-
Fundacja La Strada (https://www.strada.org.pl/)
-
ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych (http://www.zaginieni.pl/)