Zakupy w sieci. Zachowaj ostrożność.
Zakupy przez Internet są wygodne, można zamówić dowolny produkt z dostawą do domu. W sieci nie ma kolejek i nie musimy spędzać czasu na chodzeniu między półkami. Pamiętajmy, że wśród wielu uczciwych sprzedawców, są również oszuści, którzy wykorzystując twoją ufność okradają cię. Nie pozwól na to i sprawdzaj sprzedawcę, w szczególności faktyczną działalność firmy i opinie na jej temat. Przy zakupach o dużej wartości rozważ płatność za pobraniem.
Niemal każdego tygodnia docierają do nas informacje o osobach, które stały się ofiarą oszustów. Nie ma tutaj reguły co do wartości i rodzaju zakupionych rzeczy. Efektem jest to, że klient otrzymuje towar odbiegający od zamówienia, bądź nie otrzymuje go wcale, a czas który mija od złożenia zamówienia tylko utwierdza go w przekonaniu, że o zwrocie pieniędzy może zapomnieć. Niestety w wielu przypadkach, dopiero przedłużany czas oczekiwania na przesyłkę powoduje, że zaczynamy sprawdzać danego oferenta. Wówczas okazuje się, że podany numer telefonu lub firma nie istnieje, a wszelkie próby skontaktowania się nim, kończą się niepowodzeniem.
W mijającym tygodniu zgłosiło do nas się dwoje mieszkańców powiatu kwidzyńskiego, którzy zostali oszukani podczas robienia zakupów przez Internet.
Jako pierwsza zgłosiła się do nas 44-letnia mieszkanka gminy Gardeja, która na portalu społecznościowym znalazła interesującą ją ofertę dotyczącą możliwości zakupu mebli ogrodowych. Kobieta przelała sprzedawcy ponad 1 tysiąc złotych jednak nie otrzymała zakupionego towaru ani zwrotu gotówki.
Później zgłosił się do nas 26-letni mieszkaniec gminy Kwidzyn, który przy pomocy portalu aukcyjnego zakupił materiały budowlane. Mężczyzna przelał pieniądze w kwocie ponad 9 tysięcy złotych, jednak on również nie otrzymał towaru ani zwrotu gotówki.
Planując zakupy przez Internet pamiętaj:
- pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego,
- przed zakupem w wirtualnym sklepie sprawdźmy jego rzetelność. Zwracajmy uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. Wtedy, w razie jakichkolwiek wątpliwości, możemy tam zadzwonić,
- kupując na aukcji internetowej sprawdźmy komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność,
- przy płaceniu kartą płatniczą zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Korzystajmy z uznanych portali płatniczych a przed potwierdzeniem przelewu upewnijmy się czy ten sam numer rachunku widnieje na zamówieniu,
- w celu zapewnienia bezpieczeństwa w trakcie zakupów internetowych w miarę możliwości korzystajmy z komputerów prywatnych, co do których mamy pewność, że nie korzysta z nich wiele osób, używajmy również programu antywirusowego i na bieżąco go aktualizujmy. Pamiętajmy by nie zapisywać haseł i nie zapamiętywać ich w przeglądarkach internetowych. Istnieje ryzyko że hasła zostaną bez naszej wiedzy odczytane,
- zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze, Niektóre serwisy ogłoszeniowe nie weryfikują bowiem danych sprzedającego, jego historii i wiarygodności. Rozważmy zakupy w swojej okolicy, gdzie możemy spotkać się ze sprzedawcą osobiście i obejrzeć przedmiot.
Jeśli mimo dochowania ostrożności zostaniesz oszukany zgłoś ten fakt na Policję. Nie zapomnij wtedy zabrać wydrukowanej dokumentacji związanej z transakcją:
- datę i numer aukcji, jej przedmiot oraz wylicytowaną cenę,
- nazwę konta (nick) sprawcy oszustwa oraz jego adres e-mailowy,
- sposób kontaktu ze sprzedającym: jego e-mail, numer telefonu, adres,
- sposób dokonania zapłaty: przelew na konto bankowe, płatność za pobraniem.