Wiadomości

NOWE UPRAWNIENIA DLA POLICJANTÓW W ZWIĄZKU Z TZW. USTAWĄ ANTYPRZEMOCOWĄ

Data publikacji 08.12.2021

Policjanci korzystają z uprawnień, jakie daje im ustawa antyprzemocowa. Funkcjonariusze wydali już cztery nakazy natychmiastowego opuszczenia mieszkania oraz zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia przez najbliższe 14 dni wobec sprawców, którzy stosowali przemoc wobec członków swoich rodzin.

Policjanci wielokrotnie zostają wzywani na interwencję do rodzin, gdzie istnieje podejrzenie stosowania przemocy. Po szczegółowym rozpoznaniu sytuacji rodziny, mundurowi w czterech przypadkach uznali za zasadne zastosować wobec sprawców nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania oraz zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia przez najbliższe 14 dni. Sprawcy w obecności policjantów opuścili swoje mieszkania. Mundurowi wskazali im miejsca, w których mogą uzyskać tymczasowe schronienie.

Zgodnie z ustawą policjant może wydać bezwzględny nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania przez sprawcę przemocy, który będzie miał możliwość zabrania niezbędnych rzeczy. Funkcjonariusze mogą użyć środków przymusu w momencie, gdy sprawca nie będzie chciał zastosować się do nakazu. Jeżeli sprawca nie ma dokąd się wyprowadzić, mundurowy wskaże mu placówki zapewniające miejsca noclegowe, np. schronisko dla bezdomnych.

Policjant może też wydać sprawcy przemocy zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Stróże prawa będą regularnie sprawdzać, czy sprawca przemocy stosuje się do tego zakazu. W przypadku ignorowania nałożonych sankcji, funkcjonariusze mogą użyć środków przymusu, a sam sprawca przemocy narazi się na zastosowanie wobec niego kary aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny. Te same zasady dotyczą egzekwowania nakazu opuszczenia mieszkania.

Celem przyjętego rozwiązania jest szybkie izolowanie osoby stosującej przemoc w rodzinie, w sytuacjach, gdy stwarza ona zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników. Priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa osobie dotkniętej przemocą, dla której najbardziej istotne w sytuacji zagrożenia jest możliwie szybkie i sprawne odseparowanie jej od osoby stosującej przemoc, ale w taki sposób by osoba dotknięta przemocą w rodzinie nie musiała opuszczać mieszkania.

Więcej na stronie: https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/natychmiastowa-ochrona-dla-ofiar-przemocy-domowej-przelomowa-ustawa-antyprzemocowa

Policjanci apelują, aby osoby pokrzywdzone jak najszybciej przerwały łańcuch przemocy.  Pomocą służy wiele instytucji, należy tylko zacząć działać. Funkcjonariusze  kierują swój apel o przerwanie przemocy,  również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie, swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.


 


 

Powrót na górę strony