Wiadomości

Dzień Bezpiecznego Internetu - mądrze korzystaj z sieci

Data publikacji 08.02.2022

8 lutego 2022 roku obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. W tym roku, z uwagi na okoliczności związane z pandemią, świętowanie odbędzie się głównie zdalnie. Organizatorami DBI w Polsce są Państwowy Instytut Badawczy NASK i Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. W naszym województwie, w ramach programu „Uczę się bezpieczeństwa”, policjanci przekazują najmłodszym uczniom zasady bezpiecznego korzystania z sieci.

Dzień Bezpiecznego Internetu powstał z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku i świętowany jest obecnie na całym świecie. W Polsce organizatorem wydarzenia od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, wspólnie realizujący program unijny „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF). Dzień Bezpiecznego Internetu został objęty patronatem honorowym Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

W województwie pomorskim od kilku lat prowadzony jest Wojewódzki Projekt Edukacyjny „Uczę się bezpieczeństwa”, którego częścią jest obszar „Bezpieczny w sieci”. Realizując go, w każdym roku szkolnym, policjanci spotykają się z najmłodszymi uczniami szkół podstawowych. Podczas prelekcji policjanci omawiają z dziećmi sposoby bezpiecznego korzystania z Internetu, a także zagrożenia, które czyhają w sieci.

Aby dzieci były bezpieczne przed ekranem komputera czy laptopa pamiętaj o kilku najważniejszych zasadach:

- nie zostawiaj dziecka samego przed komputerem i kontroluj ile czasu spędza w sieci oraz
   na jakie strony wchodzi,

- przekaż dziecku, że w każdym przypadku, gdy je coś zaniepokoi, może do Ciebie przyjść
   i porozmawiać,

- omów z dzieckiem dobre strony Internetu, ale ostrzeż też o zagrożeniach,

- zadbaj o aktualizację oprogramowania antywirusowego i silne hasła dostępu,

- zainstaluj oprogramowanie do kontroli rodzicielskiej.

Pomoc telefoniczna i online – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 oraz Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci 800 100 100. W ramach tych dwóch projektów udzielana jest pomoc młodym internautom, rodzicom i profesjonalistom w przypadkach zagrożeń związanych z korzystaniem z internetu.

Dyżurnet.pl – punkt kontaktowy, tzw. hotline, do którego można anonimowo zgłaszać przypadki występowania w Internecie treści zabronionych prawem takich, jak materiały przedstawiające seksualne wykorzystanie dzieci, pedofilię, treści o charakterze rasistowskim i ksenofobicznym.

 

 

Powrót na górę strony