Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa ma już 5 lat. Najwięcej zgłoszeń dotyczy nadmiernej prędkości kierujących
Ponad 2250 zagrożeń zgłosili od czasu uruchomienia w województwie pomorskim Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa mieszkańcy Kwidzyna i powiatu kwidzyńskiego. Wciąż najczęstsze problemy dotyczą przekraczania dozwolonej prędkości. Takich zgłoszeń w ciągu ponad 5 lat było 1087, a w zeszłym roku 213.
Dzięki zgłoszeniom dokonanym za pośrednictwem aplikacji udało się rozwiązać wiele lokalnych problemów, które mogłyby się z pozoru wydawać błahe, a które to w istotny sposób utrudniały codzienne życie. Dlatego też, każde pojedyncze zagrożenie, które zmieniło status z Potwierdzone na Potwierdzone wyeliminowane to sukces zarówno Policji jak i społeczności lokalnej. Obecnie mamy już naniesionych poprzez aplikację ponad 2250 zagrożeń.
Oczywiście są kategorie, które są bardziej „popularne” od pozostałych. Najwięcej naniesionych przez ponad 5 lata zagrożeń, które mieszkańcy uznali za najbardziej uciążliwe dotyczyły:
-
miejsc, w których przekraczana jest prędkość (1087),
-
nieprawidłowego parkowania (336),
-
spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych (301),
-
miejsc zagrożonych przestępczością narkotykową (134),
-
akty wandalizmu (45).
W poprzednim roku mieszkańcy Kwidzyna oraz powiatu kwidzyńskiego nanieśli na mapę zagrożeń najwięcej zgłoszeń w tych samych kategoriach:
-
miejsc, w których przekraczana jest prędkość (214),
-
nieprawidłowego parkowania (52),
-
spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych (35),
-
miejsc zagrożonych przestępczością narkotykową (23),
-
akty wandalizmu (4).
Funkcjonariusze dokładnie sprawdzają każde zgłoszone zagrożenie. Następnie dokonywana jest analiza ilości zgłoszeń w danym miejscu. W przypadku wielokrotnego ich potwierdzenia, patrole otrzymują do zadań stałych wytypowane rejony służbowe. Głównym celem działania policjantów w każdym przypadku jest całkowite wyeliminowanie zagrożeń dotyczących zakłócania bezpieczeństwa oraz porządku publicznego na terenie naszego miasta oraz całego powiatu kwidzyńskiego.
Dziękując za wszystkie przekazane zgłoszenia skutkujące poprawą bezpieczeństwa i świadczące o współodpowiedzialności użytkowników Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa za szeroko rozumiane bezpieczeństwo ludzi, zachęcamy do dalszego korzystania i jednocześnie promowania wśród przyjaciół, znajomych oraz rodziny tego rozwiązania. Jednocześnie przypominamy, że zgłoszenia dokonywane poprzez KMZB nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.