Wiadomości

Jak zachować się na miejscu zdarzenia drogowego?

Data publikacji 29.06.2022

Kwidzyńscy policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze. Dzisiaj w nocy doszło do poważnie wyglądającego zdarzenia drogowego. Osobowy citroen zjechał z drogi i dachował. Kierowca z pasażerką wyszli z auta o własnych siłach i zadzwonili do znajomego z prośbą o odholowanie auta. Gdy ich stan zdrowia pogorszył się na miejsce została wezwana karetka pogotowia i policja. Przypominamy jak zachować się w przypadku kolizji lub wypadku.

Dzisiaj kilka minut po północy doszło do wypadku drogowego na trasie Sypanica – Prabuty w miejscowości Gonty. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że kierujący citroenem 18-latek nie zachowując szczególnej ostrożności i nie dostosowując prędkości pojazdu do warunków panujących na drodze stracił panowanie nad autem zjechał ze skarpy i dachował w polu. Kierowca i 17-letnia pasażerka o własnych siłach wyszli z auta i zadzwonili po znajomego, by ten odholował samochód którym się poruszali. Po kilku minutach od przyjazdu holownika oboje zaczęli uskarżać się na bolesność kręgosłupa, na miejsce została wezwana karetka oraz policja.

Tylko w ciągu kilku ostatnich dni doszło do kilku kolizji i wypadków. Do wielu z tych zdarzeń nie musiałoby dojść, gdyby kierowcy pamiętali o zachowaniu bezpiecznej odległości między pojazdami, czy o jeździe z odpowiednią prędkością. Co jednak zrobić, gdy znajdziemy się na miejscu zdarzenia, lub jesteśmy jego uczestnikiem? Kwidzyńscy policjanci przypominają jak zachować się w razie kolizji lub wypadku.

Kolizja i wypadek – działania Policji po wypadku drogowym

Bardzo często słyszy się, że kolizja i wypadek są tym samym, ewentualnie kolizja jest wypadkiem o mniejszych skutkach – nic bardziej mylnego. Wypadek i kolizja to dwa różne zdarzenia drogowe, za które ustawodawca przewidział odmienne konsekwencje dla sprawcy obowiązują przy nich również odmienne procedury dla funkcjonariuszy Policji.

W sytuacji gdy dojdzie do kolizji, a uczestnicy nie odnieśli żadnych obrażeń ciała, nie jesteśmy zobowiązani do wzywania Policji. Obowiązek informowania mundurowych zachodzi tylko wówczas, gdy doszło do wypadku z ofiarami w ludziach lub powstałego na wskutek przestępstwa, np. za kierownicą znajdował się nietrzeźwy kierujący.

Kierowcy biorący udział w kolizji mogą wyjaśnić zaistniałe zdarzenia sami, jeśli oczywiście wspólnie uznają, że okoliczności zdarzenia nie budzą ich wątpliwości. W takim przypadku sprawca zobowiązany jest napisać poszkodowanemu oświadczenie, w którym przyzna się do spowodowania kolizji. Poszkodowany powinien następnie zgłosić się z takim oświadczeniem do ubezpieczyciela informując o zdarzeniu. W sytuacji gdy uczestnicy zdarzenia nie mogą dojść do porozumienia co do okoliczności i winy, w takim przypadku należy wezwać Policję.

Pamiętajmy, że w przypadku kolizji obowiązkiem uczestników jest niezwłoczne usunięcie z jezdni pojazdów biorących w nich udział. W sytuacji gdy usunięcie pojazdu biorącego udział w kolizji nie będzie możliwe, wtedy należy odpowiednio oznakować miejsce zdarzenia.

Co to jest - wypadek

Jest to „zdarzenie mające miejsce w ruchu lądowym, spowodowane poprzez nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w tym ruchu, którego skutkiem jest śmierć jednego z uczestników lub obrażania ciała powodujące naruszenie czynności narządu ciała, lub rozstrój zdrowia trwające dłużej niż 7 dni”.

Jeżeli w wypadku jakakolwiek osoba ucierpiała, wtedy kierujący pojazdem jest zobowiązany do udzielenia niezbędnej pomocy ofiarom wypadku oraz wezwania pogotowia ratunkowego i Policji, nie należy podejmować czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku (np. poprzez zatarcie/zniszczenie śladów na miejscu), uczestnicy wypadku mają obowiązek pozostania na miejscu. Naszym obowiązkiem na miejscu zdarzenia jest oznakować poprzez włączenie, jeśli to możliwe, świateł awaryjnych i ustawienie trójkąta ostrzegawczego. Jeśli do zdarzenia doszło na autostradzie lub drodze ekspresowej trójkąt ostrzegawczy umieszczamy w odległości 100 metrów za pojazdem. Poza obszarem zabudowanym na pozostałych drogach trójkąt umieszczamy w odległości 30-50 metrów za pojazdem. Na obszarze zabudowanym włączamy światła awaryjne i umieszczamy trójkąt ostrzegawczy za pojazdem lub na nim, na wysokości nie większej niż 1 metr.

Kategorycznie zabrania się w takiej sytuacji przemieszczania pojazdów. W tym przypadku pojazdy powinny zostać na swoich miejscach w celu analizy przebiegu wydarzenia przez policję.

Każdy kierowca powinien jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich odbywa się ruch, a w szczególności: ukształtowania terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu. W razie, gdy zachodzi konieczność ostrzeżenia o niebezpieczeństwie, można używać sygnału dźwiękowego lub świetlnego.

Powrót na górę strony