Wiadomości

Dzielnicowy – policjant pierwszego kontaktu ze społeczeństwem-to właśnie do niego można się zwrócić po pomoc

Data publikacji 17.08.2022

Każdego dnia kwidzyńscy policjanci czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców. Wśród nich są dzielnicowi – policjanci pierwszego kontaktu, którzy mają bezpośredni kontakt z lokalną społecznością w swoim rejonie służbowym. W trakcie pełnionego obchodu rozpoznają oni potrzeby i oczekiwania społeczeństwa w zakresie szeroko pojmowanego bezpieczeństwa, zarówno indywidualnego, jak i publicznego.

Dzielnicowi diagnozują wspólnie z mieszkańcami lokalne problemy, ustalają ich przyczyny i pomagają w poszukiwaniu skutecznych sposobów ich rozwiązania.

Dzielnicowi to policjanci, którzy utrzymujący bezpośredni kontakt ze społecznością, poznający ich potrzeby i oczekiwania dotyczące bezpieczeństwa, zarówno indywidualnego, jak i publicznego. Inicjując i organizując niezbędne działania, angażują do tego zarówno instytucje publiczne, w tym samorządowe, placówki oświatowe, organizacje pozarządowe, jak i lokalną społeczność.

Dzielnicowi to policjanci pierwszego kontaktu, do których można zwrócić się o pomoc lub przekazać informacje dotyczące zagrożeń. Ich głównym zadaniem jest dbanie o poprawę bezpieczeństwa mieszkańców w swoim rejonie służbowym, każdy może zwrócić się do nich o pomoc. Realizując rządowy program „Dzielnicowy bliżej nas”, dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Kwidzynie, Komisariatu Policji w Prabutach i Posterunków Policji uczestniczą w spotkaniach z przedstawicielami spółdzielni mieszkaniowych, administracji budynków oraz lokalną społecznością. Podczas takich spotkań przybliżają oni rozmówcom założenia policyjnych inicjatyw, podejmowanych działań, przybliżają rolę jaką pełnią na danym terenie, angażują się w rozwiązanie problemów, w tym zwłaszcza sąsiedzkich, a także przypominają w jaki sposób można się z nimi skontaktować.

Spektrum zadań dzielnicowych jest bardzo szerokie, dla przykładu można wymienić:

  • prowadzenie rozpoznania przydzielonego mu rejonu pod względem osobowym, terenowym, zjawisk i zdarzeń mających wpływ na stan bezpieczeństwa i porządku publicznego;
  • realizowanie zadań z zakresu profilaktyki społecznej; realizowanie zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie;
  • rozwiązywanie konfliktów sąsiedzkich w zakresie pozostającym we właściwości Policji;
  • dokonywanie wywiadów i ustaleń na rzecz podmiotów uprawnionych;
  • realizowanie zadań z zakresu ścigania sprawców przestępstw i wykroczeń;
  • kontrolowanie przestrzegania prawa powszechnie obowiązującego oraz przepisów prawa miejscowego.

Podczas rozmów z mieszkańcami dzielnicowi przypominają również, że nie trzeba osobiście zgłaszać się do jednostki Policji, by zgłosić występujące zagrożenie w swojej okolicy. Można to zrobić za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, do korzystania z której zachęcają wszystkie osoby.

Dane kontaktowe swojego dzielnicowego można odnaleźć na stronie internetowej www.kwidzyn.policja.gov.pl lub dzięki aplikacji „Moja Komenda”.

Aplikacja „Moja Komenda” umożliwia wyszukanie każdego dzielnicowego w Polsce. Aby to zrobić wystarczy wpisać np. własny adres zamieszkania, a aplikacja odnajdzie funkcjonariusza, który dba o nasz rejon zamieszkania oraz pokaże, w której jednostce on pracuje. Aby połączyć się z funkcjonariuszem wystarczy jedno kliknięcie. Wyszukiwarka dzielnicowych działa w trybie offline. Użytkownik nie musi mieć dostępu do Internetu, aby odnaleźć swojego dzielnicowego.

Aplikacja „Moja komenda” zawiera także bazę teleadresową wszystkich komend i komisariatów w Polsce.

Aplikację pobrać można pod poniższym adresem:

Dzielnicowi nie pełnią służby całodobowo. W sytuacjach nagłych lub zagrażających bezpośrednio życiu i zdrowiu należy korzystać z numerów alarmowych 112.

 

Powrót na górę strony