Wiadomości

Policjanci odnaleźli grzybiarza, którzy zgubił się w lesie

Data publikacji 19.09.2022

Rozpoczął się sezon grzybobrania. Niestety dość często zdarza się, że osoby wybierające się do lasu na grzyby tracą orientację w terenie i nie potrafią odnaleźć drogi powrotnej do zaparkowanego pojazdu czy domu. Policjanci apelują o rozsądek i zachowanie bezpieczeństwa podczas wypraw do lasu. Wczoraj kwidzyńscy funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie o zagubionym w lesie mężczyźnie. Na szczęście 39-latek z powiatu tczewskiego cały i zdrowy wrócił do domu.

Około godziny 15.00 dyżurny kwidzyńskiej jednostki został poinformowany, że w okolicach miejscowości Rakowiec w gminie Kwidzyn mężczyzna zgubił się w lesie. 39-letni mieszkaniec powiatu tczewskiego wybrał się do lasu na grzyby. W pewnym momencie stracił orientację i nie potrafił odnaleźć drogi powrotnej do swojego samochodu.

Skierowany do tej interwencji doskonale znający topografię terenu patrol prewencji z Kwidzyna na podstawie informacji, jakie uzyskali od mężczyzny, od razu wytypował miejsce, w którym mógł znajdować się zaginiony 39-latek. Jak się okazało, przypuszczenia funkcjonariuszy były trafne. Policjanci zauważyli zagubionego mężczyznę i na podstawie jego relacji zawieźli go w miejsce, w którym czekała przy samochodzie na niego żona.

Z pewnością tę przygodę zapamiętają do końca życia i nie powtórzą ponownie popełnionych błędów.

Apelujemy!
Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji, które mogą zakończyć się tragicznie, zachowajmy rozsądek, rozwagę i przestrzegajmy kilku podstawowych zasad:

  • nie wybierajmy się do lasu w pojedynkę,
  • nie oddalajmy się od osób, z którymi wybraliśmy się na grzybobranie. Pozostańmy z nimi w kontakcie wzrokowym,
  • zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy,
  • kontrolujmy i zapamiętujmy na naszej trasie punkty odniesienia, a nawet oznaczmy je tak, aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyliśmy,
  • oceńmy realnie swoje możliwości i czas, jaki zamierzamy spędzić w lesie,
  • jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od swoich pojazdów, stacji czy przystanków kolejowych,
  • nie wybierajmy się do lasu po zmierzchu,
  • jeśli nasi znajomi lub bliscy zabłądzili w lesie, nie zwlekając, zaalarmujmy służby ratunkowe.

Jeśli wybieramy się do lasu, pamiętajmy również o znajdujących się w nim słupkach oddziałowych, dzięki którym będziemy mogli w łatwy sposób ustalić nasza pozycję. Słupki oddziałowe to kamienne lub betonowe znaki, które na każdej ze ścian posiadają oznaczenie znajdujących się w pobliżu oddziałów leśnych, np. 13, 12, 29 i 28. W przypadku zagubienia się, podanie liczb ze słupka pod numerem alarmowym 112 pozwoli na łatwe zlokalizowanie naszej pozycji oraz skierowanie odpowiednich służb w konkretne miejsce.

Powrót na górę strony