Straciła panowanie nad pojazdem i uderzyła w drzewo
Kwidzyńscy policjanci wyjaśniają okoliczności kolizji drogowej, w którym ranna została 38-latka, kierująca fiatem 500. Kobieta prawdopodobnie nie dostosowała prędkości do warunków panujących na drodze, straciła panowanie nad pojazdem i uderzyła w drzewo. To już kolejne w ostatnim czasie takie zdarzenie.
Wczoraj kilka minut przed godz. 7.00 dyżurny kwidzyńskiej komendy otrzymał zgłoszenie o wypadku drogowym w miejscowości Zebrdowo gm.Gardeja. Policjanci, którzy pojechali na miejsce zdarzenia, wstępnie ustalili, że 38-latka kierująca fiatem prawdopodobnie nie dostosowała prędkości do warunków panujących na drodze, straciła panowanie nad pojazdem, zjechała na pobocze, a następnie wjechała w pole i kilka metrów dalej uderzyła w drzewo. Kierująca autem z obrażeniami ciała przetransportowana została do szpitala.
Pamiętajmy, że podstawowym obowiązkiem kierującego jest dostosowanie się do panujących warunków jazdy. Oznacza to, że musimy się poruszać z taką prędkością, jaka aktualnie umożliwia nam kontrolę nad pojazdem. Jeśli musimy jechać z prędkością 30-40 km/h lub zatrzymać się, bo droga jest oblodzona, zróbmy to. Nasze życie i życie innych uczestników ruchu drogowego jest najważniejsze. Niestety podczas jesiennej aury warunki drogowe mogą się zmieniać błyskawicznie. Zalegające na drogach mokre liście mogą stać się przyczyną utraty przyczepności pojazdu, a spadek temperatury i pojawienie się oblodzenia to kwestia kilku minut.
Zachowujmy bezpieczne odległości między pojazdami. Najechanie na tył innego auta czy utrata kontroli i niekontrolowany poślizg to częsta przyczyna zdarzeń drogowych w trudnych jesiennych warunkach. Brawura, nadmierna prędkość, alkohol to dodatkowe i równie częste przyczyny kolizji czy wypadków. Czasami kilka sekund decyduje o ludzkim życiu czy zdrowiu. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego.
Apelujemy do pieszych o to, aby nosili elementy odblaskowe, ponieważ mogą one uratować Wasze życie. W czasie złej widoczności, gdy pieszy ma na sobie ubranie w szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem.
Pamiętajmy, że w ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilkuset kilometrów, ale kierowca dostrzeże go, dopiero gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca zauważy go już z odległości 130 -150 metrów, czyli prawie 5 razy szybciej !