Wiadomości

Coraz chłodniejsze dni – Nie bądź obojętny na ich los, po prostu zadzwoń i przekaż informację Policji.

Data publikacji 15.12.2022

Przed nami coraz zimniejsze dni, to trudny czas dla osób pozostających w kryzysie bezdomności, samotnych i bezradnych. Gwałtownie obniżające się temperatury na zewnątrz mogą spowodować zagrożenie wychłodzeniem organizmu dla ich życia i zdrowia. Dotyczy to również naszych czworonożnych przyjaciół. Zwierzęta domowe, jak sama nazwa wskazuje, to zwierzęta żyjące w naszym otoczeniu i tak jak my w niskich temperaturach wymagają specjalnego traktowania.

Zamarznięcia, czy zgony z wychłodzenia najczęściej dotykają osób w kryzysie bezdomności oraz osób pod wpływem alkoholu. Dlatego też, policjanci cały czas prowadzą działania prewencyjne, mające na celu ochronę takich grup osób przed zgubnymi skutkami niskich temperatur. Stałą formą prowadzonych przez kwidzyńskich policjantów działań wspólnie z Miejskimi i Gminnymi Ośrodkami Pomocy Społecznej, Strażą Miejską są kontrole miejsc, w których przebywają osoby bezdomne.

W trakcie takich kontroli informowani są oni o miejscach, w których mogą uzyskać pomoc socjalną i medyczną.

By można było nieść pomoc osobom zagrożonym wychłodzeniem organizmu, służby muszą mieć informacje o miejscu ich przebywania. Pamiętajmy, że pomóc może każdy. Dlatego też, mając wiedzę o osobie potrzebującej, wystarczy przekazać informację policjantom, straży miejskiej, czy też pogotowiu ratunkowemu. Nie bądźmy obojętni i reagujmy, gdy widzimy osoby bezdomne, przebywające w miejscach, w których mogą zamarznąć (dworce, klatki schodowe, kanały, opuszczone budynki mieszkalne, ogródki działkowe itp.), a także  osoby leżące na ziemi, ławkach lub przystankach, nietrzeźwe, czy też osłabione. Nasze zainteresowanie i wykonany telefon pod numer 112 może uratować komuś życie.

Za pośrednictwem Internetu również mamy możliwość zgłoszenia Policjantom, że ktoś potrzebuje pomocy i wsparcia, służy do tego bowiem Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa  - link.   Wystarczy na „mapie” zaznaczyć zagrożenie z kategorii „bezdomność”, określając miejsce jego występowania. Można również dodać opis, precyzując swoje zgłoszenie. Policjanci pojawią się we wskazanym miejscu i zweryfikują zgłoszenie.

Pamiętajmy jednak, że jeśli ktoś potrzebuje natychmiastowej pomocy, należy działać szybko, wtedy należy dzwonić pod numer alarmowy 112.

Bardzo ważną i istotną kwestią jest, byśmy zadbali również o naszych czworonożnych przyjaciół. One również w niskich temperaturach wymagają specjalnego traktowania. A nie wszystkim zwierzętom dane jest wygrzewać się w cieple naszych domostw.

W okresie zimy pamiętajmy, aby:

  • zapewnić psom ocieploną budę poprzez wyizolowanie jej styropianem, wyłożenie jej słomą lub kocem oraz zakrycie wejścia od góry uchylną klapką, lub kocem;

  • zwolnić zwierzę z łańcucha podczas silnych mrozów, brak ruchu u psa to podstawowy czynnik wychłodzenia organizmu;

  • codziennie podawać naszym zwierzętom letnią wodę do picia, a ciepłą karmę zapewnić najlepiej dwa razy dziennie;

  • w przypadku wyjątkowych spadków temperatur wpuśćmy nasze psy lub koty do domu – wystarczy udostępnić im niejednokrotnie miejsce w garażu czy kotłowni, aby uchronić je przed zamarznięciem;

  • pamiętajmy, że koty wolno żyjące są naszym naturalnym sprzymierzeńcem w walce z gryzoniami – zapewnijmy im w okresie dużych mrozów wejście do budynków gospodarczych;

  • wywieśmy karmnik i sukcesywnie dokarmiajmy ptaki. Róbmy to w stałych miejscach, nie zapominajmy o systematyczności i stosowaniu odpowiedniej karmy. Nigdy nie karmimy ptaków chlebem! Doskonale sprawdzą się gotowe mieszanki zbóż i nasion, słonecznik, świeże i suszone owoce (jabłka, jagody), orzechy;

  • pamiętajmy, by zwierzęta gospodarskie nie pozostawały bez opieki w otwartym terenie;

  • podczas mrozów, gdy w okresie świąt czy ferii wyjeżdżamy na kilka dni, pamiętajmy o tym, by nie zostawiać zwierząt na zewnątrz budynków (szczególnie dotyczy to osobników chorych i starych).


 

Powrót na górę strony