Podsumowanie działań NURD
Kwidzyńska drogówka podsumowała wczorajsze działania „NURD”. Mundurowi ujawnili 73 wykroczenia i nałożyli 25 mandatów karnych. Podczas akcji mundurowi nie tylko karali za wykroczenia, ale zwracali też uwagę kierowców na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Policjanci informowali pieszych o przesłaniu ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej pn. "Patrz i Słuchaj".
Wczoraj od rana policjanci drogówki prowadzili ogólnopolskie działania pod hasłem "Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego". Priorytetem akcji było ograniczenie ilości zdarzeń z udziałem pieszych. Mundurowi zwracali szczególną uwagę na właściwe zachowanie kierujących wobec pieszych oraz zgodne z przepisami poruszanie się pieszych na oznakowanych przejściach, a także stosowanie się do sygnalizacji świetlnej. Policjanci sprawdzali stan techniczny pojazdów oraz obowiązkowe wyposażenie. Zarówno na pieszych, jak i kierowców, którzy poruszali się niezgodnie z przepisami, nakładano mandaty. Podczas akcji mundurowi wspólnie ze strażnikami miejskimi nie tylko karali za wykroczenia, ale zwracali też uwagę kierowców na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Policjanci informowali pieszych o przesłaniu ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej „Patrz i Słuchaj”
Stróże prawa przypominali kierującym, że brawurowa jazda i nadmierna prędkość to najczęstsze przyczyny wypadków drogowych. Podczas wczorajszych działań policjanci ruchu drogowego ujawnili łącznie 73 wykroczenia. W 24 przypadkach było to przekroczenie prędkości w rejonach przejść dla pieszych, 20 wykroczeń dopuścili się piesi, którzy przechodzili przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. Mundurowi nałożyli łącznie 25 mandatów karnych i skierowali 2 wnioski o ukaranie do sądu, wobec pozostałych zastosowano pouczenia.
Stróże prawa w trakcie prowadzonej akcji jadąc nieoznakowanym radiowozem, zauważyli na skrzyżowaniu ulic Braterstwa Narodów i Piłsudskiego samochód osobowy marki Opel, którym jechała kobieta, w jednym ręku trzymała telefon komórkowy, a drugą machała do policjantów. 39-została zatrzymana, funkcjonariusze zaproponowali jej mandat w wysokości 500 złotych i 12 pkt. karnych. W związku z tym, że 39-latka odmówiła jego przyjęcia sprawa została skierowana do sądu. Przypominamy o policyjnej akcji przygotowanej wspólnie z firmą Neptis S.A. będącą operatorem komunikatora Yanosik oraz firmą Screen Network S.A w dniach 22 – 31 marca 2023 r. "Kierowco - „Łapki” na kierownicę" .
Wielu kierowców wciąż nie zdaje sobie sprawy, z jak poważnymi konsekwencjami wiąże się dziś rozmowa przez telefon komórkowy podczas jazdy samochodem. Ustawodawca określił, że za takie wykroczenie przewidziany jest mandat w kwocie 500 zł i 12 punktów karnych.
Przypominamy, że dla osób, które mają prawo jazdy dłużej niż trzy lata, dopuszczalny limit punktów wynosi 24.
Dla osób, które mają uprawnienia do prowadzenia krócej niż 12 miesięcy, maksymalny limit punktów karnych określony został na 20.
Kierowcy muszą też pamiętać, że punkty kasują się obecnie po 24 miesiącach, a nie - jak było to wcześniej - po roku. Zmieniono też początek biegu tego okresu. Momentem rozpoczynającym "odliczanie" jest obecnie data:
-
uprawomocnienia / rozstrzygnięcia - w przypadku spraw rozpatrywanych przez sądy bądź gdy grzywnę nałożył strażnik gminny/miejski,
-
uiszczenia grzywny - w przypadku grzywny nałożonej w drodze mandatu karnego.