Wiadomości

Za kilka dni długi majowy weekend. Policja apeluje o rozwagę!

Data publikacji 25.04.2023

Przed nami długi majowy weekend. Jak co roku kwidzyńscy policjanci będą w tym czasie czuwali nad bezpieczeństwem osób wypoczywających w naszym powiecie. Mundurowi apelują - pamiętajmy o bezpieczeństwie.

Majowy weekend” to czas zwiększonego ruchu kołowego zarówno na głównych ciągach komunikacyjnych kraju, jak i drogach lokalnych.

Przez cały  ten czas nad bezpieczeństwem podróżujących i płynnością ruchu będzie czuwało więcej policjantów niż zazwyczaj i to zarówno w radiowozach oznakowanych jak i nieoznakowanych oraz na motocyklach. W trakcie długiego weekendu policjanci będą kontrolować prędkość oraz będą zwracać uwagę na stan trzeźwości kierujących. Sprawdzany będzie również stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia pasażerów, zwłaszcza dzieci.

Aby najbliższe dni upłynęły pod znakiem niczym niezakłóconego, a przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku należy pamiętać o podstawowych zasadach.

Pamiętajmy, że na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego wpływa wiele czynników m.in. sprawność pojazdu, stan psychofizyczny kierujących pojazdami, pogoda, a przede wszystkim respektowanie przepisów przez uczestników ruchu drogowego. Ponadto, bardzo ważna jest kultura jazdy, wzajemny szacunek i brak agresji, które wpływają na poczucie bezpieczeństwa, co w konsekwencji może przełożyć się na mniejszą liczbę zdarzeń w ruchu drogowym.

Zanim wybierzemy się w podróż samochodem sprawdźmy jego stan techniczny i wyposażenie. Obowiązkowo w pojeździe powinna znajdować się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy, ale warto też zadbać o inne przedmioty, takie jak apteczka czy kamizelka odblaskowa. Dobrą praktyką jest wcześniejsze przygotowanie alternatywnych dróg przejazdu. Dzięki temu, w przypadku utrudnień na drodze będziemy mogli pojechać inną trasą unikając korków, nerwów i straconego czasu.

Przed wyjazdem należy również pamiętać o właściwym zabezpieczeniu dobytku, mieszkania czy domu. Należy sprawdzić zamknięcia wszystkich drzwi i okien, również tych piwnicznych i dachowych. Warto zakręcić zawory doprowadzające wodę i gaz do naszych domów, ale również do pomieszczeń gospodarczych czy garażu. Gotówkę, biżuterię oraz inne drogocenne przedmioty, można zdeponować w banku, gdzie będą bezpieczniejsze niż w domu. Dobrze jest poinformować zaprzyjaźnionego sąsiada lub osobę bliską o naszej nieobecności. Taka osoba może zwróć uwagę, czy na terenie posesji nie kręci się nikt obcy.

Zachowajmy szczególną ostrożność w sieciach handlowych, na bazarach, targowiskach i środkach komunikacji publicznej. W miejscach tych odnotowuje się najwięcej zdarzeń kradzieży. Zwracajmy uwagę na podręczne torby, nie przechowujmy dokumentów i pieniędzy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki. Złodzieje kieszonkowi najczęściej pracują w grupie. Często sami tworzą tzw. sztuczny tłok. Zanim dojdzie do kradzieży, złodzieje robią rozpoznanie, aby ustalić co może paść ich łupem. Przyglądają się osobom przy bankomatach, kasach lub innych miejscach, gdzie sięgamy po portfel.

Podczas spotkań towarzyskich, a szczególnie podczas wypoczynku nad wodą zwracajmy szczególną uwagę na dzieci bawiące się w pobliżu linii brzegowej zbiorników wodnych czy innych miejsc, gdzie łatwo o wypadek. Korzystając ze sprzętu wodnego np. kajaków lub rowerów wodnych, pamiętajmy żeby założyć kamizelki ratunkowe.


 

Powrót na górę strony