Uważajmy na pieszych
Policjanci wyjaśniaj okoliczności zderzania drogowego z udziałem osoby pieszej. 40-letnia kierująca peugeotem potrąciła mężczyznę przechodzącego przez przejście dla pieszych. Poszkodowany 85-latek z obrażeniami ciała trafiła do szpitala. Kierująca był trzeźwa. Policjanci zatrzymali kobiecie prawo jazdy
W poniedziałek, kilka minut po godzinie 14:00 oficer dyżurny kwidzyńskiej komendy otrzymał informacje o potrąceniu pieszego. Do zdarzenia doszło na ulicy Chopina. Na miejsce pojechali policjanci ruchu drogowego. Jak ustalili, kierująca peugeotem nie ustąpiła pierwszeństwa mężczyźnie przechodzącemu przez przejście dla pieszych, w wyniku czego doszło do jego potrącenia. 85-latek z obrażeniami ciała został przetransportowany do szpitala w Kwidzynie. Kierująca 40-letnia mieszkanka gm. Gniew została przebadana na zawartość alkoholu w organizmie, w chwili zdarzenia była trzeźwa. Policjanci zatrzymali kobiecie prawo jazdy.
Teraz funkcjonariusze szczegółowo wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia.
Mając na uwadze to zdarzenie, policjanci apelują do mieszkańców powiatu kwidzyńskiego o ostrożność na drodze. Musimy pamiętać, że każdy kierowca, dojeżdżając do oznakowanego przejścia dla pieszych, ma obowiązek zachować szczególną ostrożność. Oznacza to, że należy zwolnić i obserwować otoczenie oraz ustąpić pierwszeństwa pieszemu.
Zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim oraz omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się przed pasami celem udzielenia pierwszeństwa osobom pieszym.
Piesi także mają szereg obowiązków. Zapis w ustawie Prawo o ruchu drogowym zabrania pieszym korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, w tym również podczas wchodzenia, lub przechodzenia przez przejście dla pieszych.
Przepisy nie zwalniają również pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię oraz korzystania z przejścia dla pieszych. W dalszym ciągu zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd. Pieszy winien zatem rozejrzeć się czy nadjeżdżające pojazdy nie są zbyt rozpędzone, upewnić się, że kierowcy udzielają mu pierwszeństwa, czyli zwalniają bądź zatrzymują pojazd przed przejściem dla pieszych.
Apelujemy do niechronionych uczestników ruchu drogowego o używanie elementów odblaskowych, nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach. Korzystanie z odblasków kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszych i rowerzystów, dając kierowcy czas na wyminięcie lub wyhamowanie w sytuacji, gdy może dojść do zderzenia.