Ostrzegamy przed oszustami działającymi w sieci.
Na kwotę 39 tysięcy złotych zrobił przelew bankowy 49-latek, który postanowił kupić widzianą tylko za pośrednictwem Internetu koparkę. Była ona wystawiona do sprzedaży na jednym z portali społecznościowych. Natomiast 20-latek stracił 3 tysiące złotych po tym, jak wystawił przedmiot na sprzedaż i zadzwonił do niego oszust podający się, za przedstawiciela banku. Apelujemy o czujność i rozsądek podczas zakupów.
Wczoraj do kwidzyńskiej komendy zgłosiło się dwóch mężczyzn, którzy zostali oszukani za pomocą Internetu.
Jako pierwszy zgłosił się do nas 49-letni mieszkaniec gminy Prabuty, który powiadomił, że został oszukany podczas zakupu na portalu internetowym koparki, której ofertą z uwagi na atrakcyjną cenę zainteresował się pod koniec sierpnia. Mężczyzna po rozmowie ze sprzedającym postanowił dokonać zakupu, nie zaniepokoił go nawet obcobrzmiący akcent sprzedającego. Na podane przez oszusta konto wpłacił całą wartość koparki plus koszty transportu. Kwota ta opiewała na 39 000 złotych. Niestety po wpłacie gotówki kontakt ze sprzedającym się urwał, a zakupiony sprzęt nie dotarł do pokrzywdzonego.
Jako kolejny tego samego dnia do kwidzyńskiej komendy zgłosił się 20- latek z gminy Sadlinki, który na jednym z portali aukcyjnych wystawił przedmiot na sprzedaż. Po kilku minutach otrzymał informację od osoby zainteresowanej kupnem towaru. Osoba ta wysłała mu link do pobrania pieniędzy jednak mężczyźnie, nie udało się przez niego zalogować do banku. Wtedy zadzwonił do niego mężczyzna podający się za pracownika banku i poinformował, że aby odzyskać dostęp do konta, musi on podać mu kod Blik. Zgłaszający tak też uczynił, podał kod dwukrotnie, ponieważ oszust podający się za pracownika banku poinformował go, że pierwszy kod jest nieaktywny. W ten sposób 20-latek stracił 3 tysiące złotych.
Obie sprawy wyjaśnią policjanci kwidzyńskiej komendy, którzy apelują o zachowanie zdrowego rozsądku i ostrożności podczas robienia zakupów za pośrednictwem Internetu. Kodeks karny za oszustwo przewiduje karę nawet do 8 lat pozbawienia wolności.
Podane przykłady pokazują, z jakim ryzykiem muszą liczyć się osoby dokonujące sprzedaży i zakupów za pośrednictwem sieci. Apelujemy o zachowanie jak najdalej idącej ostrożności i dokładne sprawdzanie wiarygodności sprzedających.
Z całą pewnością nie warto ufać każdemu ogłoszeniu publikowanemu w Internecie. Osoby, które zamieszczają tego typu oferty, bardzo często robią to po prostu dla szybkiego zysku. Jeśli uda się im kogoś naciągnąć, zwyczajnie urywają kontakt. Jeżeli oferta zamieszczona w sieci wydaje się nam wiarygodna, warto zadzwonić do danej firmy i zapytać, czy prowadzi oficjalną stronę internetową ze sprzedażą. Uczciwa firma handlowa udostępni swoje dane.
Ważne!
- Nie wierzmy we wszystko, co przeczytamy! Super oferta, zaniżona cena - to sygnały, które mogą świadczyć o tym, że mamy do czynienia z oszustwem. Sprawdzajmy dokładnie każdą taką ofertę;
- Korzystajmy ze sprawdzonych portali sprzedażowych;
- Nie odpowiadajmy na oferty „super okazji”, przesyłane na e-maila. Pod żadnym pozorem nie otwierajmy załączonych w takich wiadomościach linków.