W naczepie ciężarówki miał założone tablice rejestracyjne od innego pojazdu – przypominamy 1 października 2023 r. w życie weszła nowelizacja Kodeksu karnego dotycząca artykułu 306c
W miejscowości Mareza inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali do kontroli drogowej ciągnik siodłowy marki Scania z podpiętą naczepą, do której użyte były prawdopodobnie tablice rejestracyjne innego pojazdu. Funkcjonariusze ITD o wsparcie i weryfikacje swoich podejrzeń poprosili policjantów ruchu drogowego z kwidzyńskiej komendy.
Wczoraj patrol z kwidzyńskiej drogówki został skierowany przez dyżurnego do miejscowości Mareza, gdzie oczekiwali na ich inspektorzy z Inspekcji Transportu Drogowego w związku z podejrzeniem, iż ciągnik siodłowy, który zatrzymali do kontroli drogowej, posiada naczepę z przełożonymi tablicami rejestracyjnymi nieodpowiadającymi marce pojazdu.
Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego, którzy pojechali na miejsce, sprawdzili naczepę po numerze VIN w policyjnych systemach i potwierdzili ich podejrzenia. Dodatkowo w systemie nie było informacji o tym, że naczepa posiada obowiązkowe ubezpieczenie OC oraz przegląd techniczny, w związku z tym skierowany został wniosek o ukaranie do funduszu gwarancyjnego. Od 1 października 2023 r. w życie weszła nowelizacja Kodeksu karnego, który przewiduje karę pozbawienia wolności za przerabianie, kradzież i posługiwanie się tablicami nieprzypisanymi do auta dlatego na miejsce został skierowany również referent i technik kryminalistyki, celem wykonania oględzin pojazdu i zabezpieczenia tablicy rejestracyjnej. Kierowca został zatrzymany i przesłuchany w kwidzyńskiej jednostce.
Przypominamy !
Wyposażenie pojazdu w zalegalizowane tablice rejestracyjne jest jednym z ważniejszych wymogów dopuszczenia pojazdu do ruchu. Mówi o tym art. 71 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym. To tym ważniejszy znak identyfikacyjny, że jeden numer może być dopisany tylko do jednego pojazdu.
1 października 2023 r. w życie weszła nowelizacja Kodeksu karnego dotycząca artykułu 306c KK.
Nowy art. 306c par. 1 Kodeksu Karnego stwierdza, że "kto dokonuje zaboru tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego, umożliwiającej dopuszczenie tego pojazdu do ruchu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, albo w celu użycia za autentyczną tablicę rejestracyjną pojazdu mechanicznego podrabia lub przerabia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat."
Kodeks karny w art. 306c par. 2 mówi o tym, że "tej samej karze (a więc karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat) podlega, kto używa tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego nieprzypisanej do pojazdu, na którym ją umieszczono, albo używa jako autentycznej podrobionej lub przerobionej tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego."