Uważajmy na oszustwa podczas sprzedaży w Internecie. Policja przypomina o zasadach bezpieczeństwa w sieci
Niestety wciąż zdarza się, że osoby po wystawieniu na sprzedaż swojej odzieży, padają ofiarą oszustów. Oszukani możemy być w sieci nie tylko podczas zakupów, ale również podczas sprzedaży. W ostatnim czasie zgłosiła się kobieta, która sprzedawała w popularnym portalu sprzedażowym dziecięce ubrania i została oszukana.
Do kwidzyńskich policjantów zgłosiła się 33-letnia mieszkanka naszego miasta i poinformowała, że na portalu sprzedażowym wystawiła na sprzedaż dziecięcą odzież i przez aplikację skontaktowała się z nią osoba zainteresowana kupnem ubrań. Kupujący poprosił o adres poczty mailowej i pozostała korespondencja odbywała się już poza aplikacją sprzedażową.
Dalej oszustom poszło już łatwo. Na pocztę elektroniczną został przesłany kobiecie link do strony, jako rzekoma zgoda na wykonanie sprzedaży, a także zgody na logowanie do banku. W każdym kolejnym okienku podawane są dane, nazwa banku, numer karty płatniczej, kod CVC, a także kody, które niezbędne są autoryzacji transakcji w banku. W ten sposób kobieta straciła 3900 złotych.
Aby zachować bezpieczeństwo - pamiętaj:
- Nie przekazuj swoich poufnych danych nikomu. Nie ma powodu, dla którego osoba kupująca mogłaby potrzebować od Ciebie tych informacji.
- Nie otwieraj podejrzanych linków lub załączników w celu wpisania danych płatniczych lub dokończenia płatności.
Jeśli korzystamy z jakiejkolwiek aplikacji sprzedażowej, czytajmy regulamin korzystania z niej. Są tam zapisane zasady kupna i sprzedaży. Pamiętajmy o podstawowych zasadach zachowania ostrożności. Zazwyczaj oszustwa dokonuje osoba nieposiadająca historii i komentarzy w aplikacji.
Gdy dojdzie do oszustwa:
- Należy zachowywać wszystkie dokumenty związane z transakcją tj. dowód przelewu na konto bankowe, korespondencję mailową, itp. jak również całą korespondencję ze sprzedawcą.
- Należy zachować zapisy rozmów poprzez komunikatory internetowe i smsy.
- Należy zgłosić się wraz z powyższymi dokumentami do najbliższej jednostki Policji.
Gdy doszło do oszustwa na aukcji internetowej, należy skompletować następujące dane:
- Datę i numer aukcji,
- Jej przedmiot oraz wylicytowaną kwotę,
- Nick sprawcy,
- Sposób kontaktu ze sprzedającym - jego e-mail, nr telefonu, adres,
- Sposób dokonania zapłaty - przelew na konto bankowe, płatność za pobraniem.