Wiadomości

Mrozy nie odpuszczają! Zimą nie bądź obojętny na los bezdomnych ludzi i zwierząt.

Data publikacji 17.01.2024

Mrozy nie odpuszczają, wciąż utrzymuje się ujemna temperatura, szczególnie w porze nocnej. To niebezpieczny czas szczególnie dla ludzi starszych oraz tych w kryzysie bezdomności! Jeśli możemy pomóc - pomagajmy! Pamiętajmy również o naszych czworonożnych przyjaciołach, które mogą nie przeżyć tych siarczystych mrozów.

Przy ujemnych temperaturach powietrza bardzo łatwo o tragiczne w skutkach zdarzenia. Dlatego przypominamy i po raz kolejny zwracamy się do mieszkańców powiatu o wsparcie naszych działań. Apelujemy o przekazywanie informacji o każdej zauważonej osobie, która mogłaby być narażona na wyziębienie. Zagrożenie utraty życia dotyczy szczególnie osób nietrzeźwych, przebywających w pomieszczeniach opuszczonych i nieogrzewanych. Być może nasza pomoc przyczyni się do uratowania komuś życia. Informacje można przekazywać na numer telefonu alarmowego Centrum Powiadamiania Ratunkowego 112.

Oczywiście działania mają charakter pomocowy, a na celu mają przeciwdziałanie zagrożeniom związanym z utratą życia i zdrowia osób bezdomnych i nieporadnych życiowo. W trakcie czynności osobom potrzebującym policjanci udzielą informacji, a także pomogą w dotarciu do placówek wspierających osoby bezdomne oraz inne osoby wymagające opieki.

Przypominamy, że informacje o grupowaniu się osób bezdomnych wymagających pomocy można zgłaszać również poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Warto też pamiętać o naszych czworonożnych przyjaciołach!

Kiedy temperatura na zewnątrz coraz bardziej spada, mocniej uwidacznia się problem bezdomnych psów i kotów, dla których rozpoczyna się wtedy walka o przetrwanie. Każdy może im pomóc. Najlepszym wyjściem w sytuacji, gdy widzimy bezdomnego psa lub kota, jest zawiadomienie Policji, Straży Miejskiej lub fundacji, która zajmuje się zwierzętami.

Mróz to szczególnie ciężki okres także dla podwórkowych psów, dlatego właścicielu, zapewnij im odpowiednie warunki:

  • buda musi być szczelna, ocieplona i dostosowana do wielkości zwierzęcia, ma mieć wszystkie ściany i szczelny dach, nie może stać bezpośrednio na ziemi (np. może być na palecie, podeście). Powinna być wyściełaną słomą, którą należy wymieniać gdy zwilgotnieje.
  • pies na łańcuchu nie może przebywać dłużej niż 12 godzin, należy zapewnić mu możliwość wybiegana się, a łańcuch nie może krępować możliwości schronienia się.
  • należy sprawdzać, czy woda w misce nie jest zamarznięta i w razie potrzeby dolewać zimą lekko ciepłą wodę
  • należy zapewnić chociaż jeden pełnowartościowy, w zimie wysokokaloryczny posiłek dziennie
  • kojec musi zapewniać swobodę poruszania się, oraz musi być regularnie sprzątany
  • jeśli pies potrzebuje opieki weterynaryjnej należy mu ją zapewnić

 

Powrót na górę strony