Dostałeś wiadomość od syna lub córki, o utracie telefonu i z prośbą o pomoc finansową? Bądź ostrożny. To prawdopodobnie oszustwo!
Policjanci ostrzegają! Oszuści wykorzystują każdy sposób, żeby wejść w posiadanie naszych pieniędzy. Za cel obierają wszystkie osoby, które korzystają z telefonów komórkowych i mają dostęp do Internetu oraz mediów społecznościowych, niezależnie od wieku i płci. Jednym ze sposobów ich działania jest metoda „na dziecko”. 65-latka z Kwidzyna przekonana, że pomaga synowi, któremu zepsuł się telefon, straciła prawie 60 tys. zł.
Bardzo często policjanci przyjmują zgłoszenia o różnego rodzaju oszustwach i wyłudzeniach pieniędzy, do których dochodzi za pomocą aplikacji mobilnych, portali społecznościowych czy stron internetowych. Wczoraj zgłosiła się do nas mieszkanka Kwidzyna, która została oszukana metodą „na dziecko”, przy pomocy popularnego komunikatora.
65-latka w grudniu otrzymała z nieznanego numeru wiadomość SMS, z której treści wynikało, że jej syn ma uszkodzony telefon, po tym, jak wpadł mu on do toalety i od teraz będzie się z nią kontaktował z tego numeru. Następną wiadomość tym razem za pomocą popularnego komunikatora, ale już z innego numeru kobieta dostała w połowie stycznia, w tej wiadomości była informacja, że kolejny telefon znowu wpadł mu do toalety. Dzień później kobieta dostała wiadomość, że rzekomy „syn” potrzebuje 10 000 złotych, bo musi zapłacić za telefon i laptop. Kolejny SMS dotyczył opłacenia bieżących rachunków w wysokość ponad 16 000 złotych, potem następny, że potrzebuje 33 000 złotych na kolejne wydatki. Kolejnego dnia kobieta otrzymała wiadomość z tego samego numeru, że „syn” chce dane do logowania do bankowości elektronicznej, by on sam mógł sobie wykonać ten ostatni przelew. Kobieta nie zgodziła się, na udostępnienie haseł, mimo to dokonała przelewu pieniędzy.
Gdy 65-latka spotkała się ze swoim synem w sprawie oddania pożyczonych mu pieniędzy zorientowała się, że nie korespondowała z synem a przestępcą. Straciła prawie 60 tys. zł.
Gdy otrzymasz tego typu wiadomość, pamiętaj, by nigdy nie przelewać pieniędzy, w żadnej formie, dopóki nie potwierdzisz, kto faktycznie jest jej nadawcą. Najprostszym sposobem weryfikacji jest kontakt z synem lub córką na znany Ci numer telefonu, lub za pomocą innej ścieżki komunikacji, która jest znana i stosowana przez obie strony. Pozwoli Ci to upewnić się, że rozmawiasz z osobą, która potrzebuje Twojej pomocy, a nie z przestępcą.
Czujność, zdrowy rozsądek i zasada ograniczonego zaufania to najlepsza obrona wobec cyberprzestępczości!