Chcesz zostać policjantem ?– wypełnij kwestionariusz i przynieś do naszej jednostki
Predyspozycje, wykształcenie i umiejętności – to elementy składowe sukcesu policjanta. O Twoich losach w formacji może zadecydować także przebieg służby mundurowej oraz osiągnięcia i wyniki pracy. Warto pamiętać, że zarobki w policji są ściśle związane z tym, jakie stanowisko aktualnie jest przez funkcjonariusza zajmowane. Jeśli chcesz połączyć pasję ze służbą, cenisz sobie stabilizację zatrudnienia, jesteś wrażliwy na wszelkie formy łamania prawa i chcesz się rozwijać, dowiedz się, jak wygląda ścieżka kariery w tym zawodzie, sprawdź się i wstąp do Policji.
Osoba, która chce podjąć służbę, musi posiadać polskie obywatelstwo. Kolejnym warunkiem jest co najmniej średnie wykształcenie. Liczy się także niekaralność i posiadanie pełni praw publicznych. W trakcie rekrutacji sprawdzany jest również stan zdrowia fizycznego i psychicznego.
Więcej informacji na temat tego, jakie wymagania należy spełnić, aby pracować w policji, znajdziesz tutaj.
Aby wziąć udział w rekrutacji, należy złożyć w Komendzie Powiatowej Policji w Kwidzynie następujące dokumenty:
- podanie o przyjęcie do służby,
- wypełniony kwestionariusz osobowy,
- kserokopie świadectw pracy lub służby (doświadczenie zawodowe nie jest warunkiem koniecznym do podjęcia służby),
- kserokopie dokumentów potwierdzających zdobyte wykształcenie i kwalifikacje zawodowe.
Kolejny etap rekrutacji to analiza dokumentów. Po przejściu wstępnej weryfikacji kandydaci przystępują do testu wiedzy, który składa się z 40 pytań. Odpowiedzi wybiera się spośród 4 dostępnych wariantów. Zakres sprawdzanej wiedzy obejmuje funkcjonowanie władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej oraz zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa publicznego. Kandydaci muszą przejść także testy sprawnościowe i test psychologiczny. Ostatni etap to rozmowa kwalifikacyjna i komisja lekarska.
Osoba, która pomyślnie przejdzie rekrutację, obowiązkowo odbywa półroczne szkolenie podstawowe w jednej z policyjnych szkół - w Katowicach, Słupsku, Pile, Legionowie lub Szczytnie.
Przygotowanie kończy się egzaminami.
Następnie policjant wraca do przydzielonej jednostki policji, gdzie pełni służbę.
Zgodnie z art. 29 Ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji, przez pierwsze 3 lata odbywa się służbę przygotowawczą.