Wiadomości

Dwa poważne zdarzenia na naszych drogach. Apelujemy o zachowanie ostrożności!

Data publikacji 26.08.2024

Kwidzyńscy policjanci pracowali w sobotę przy dwóch zdarzeniach drogowych, do których doszło na terenie powiatu kwidzyńskiego. W pierwszym zdarzeniu doszło do kolizji z udziałem motocyklisty. W drugim zdarzeniu 19-latek kierując seatem, na łuku drogi stracił nad nim panowanie i uderzył w drzewo. Pasażerka z obrażeniami ciała trafiła do szpitala. Policja apeluje o rozwagę, zwiększenie koncentracji i czujność.

Do pierwszego ze zdarzeń drogowych doszło w sobotę około godziny 16:00 w miejscowości Borowy Młyn na trasie Sztum – Ryjewo. Ze wstępnych ustaleń mundurowych będących na miejscu wynika, że 24 – letni mieszkaniec gminy Malbork, kierując motocyklem marki Suzuki nie dostosował prędkości do warunków drogowych. Mężczyzna na łuku drogi stracił panowanie nad swoim motocyklem po czym, zjechał na pobocze i doprowadził do wywrócenia się motocykla. Kierujący nie odniósł poważnych obrażeń.

Do drugiego zdarzenia drogowego doszło około godziny 17:00 w miejscowości Dankowo na trasie Górki – Rakowiec. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 19 – letni mieszkaniec gminy Kwidzyn podróżując z 16-letnią pasażerką, nie dostosował prędkości do warunków drogowych i na łuku drogi stracił panowanie nad autem. Mężczyzna zjechał na przeciwległą stronę jezdni, a następnie na pobocze gdzie jego auto kilkukrotnie dachowało i finalnie uderzyło w drzewo.

Pasażerka seata z obrażeniami ciała została przetransportowana do szpitala w Grudziądzu. Mężczyźnie zostało zatrzymane prawo jazdy.

Aby móc określić prawidłowy sposób zachowania się na miejscu zdarzenia drogowego, należy określić czy zdarzenie, w którym uczestniczymy, jest wypadkiem czy też kolizją. 

Definicja wypadku drogowego

Najprościej zdefiniować pojęcie wypadku drogowego można w następujący sposób:

„Wypadek, to zdarzenie mające miejsce w ruchu lądowym, spowodowane poprzez nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w tym ruchu, którego skutkiem jest śmierć jednego z uczestników lub obrażenia ciała powodujące naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwające dłużej niż 7 dni”.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwające dłużej niż 7 dni określa lekarz i nie jest to jednoznaczne ze zwolnieniem lekarskim wystawionym w związku z uczestniczeniem w zdarzeniu drogowym.

Przestępstwo wypadku komunikacyjnego zostało spenalizowane w art. 177 kodeksu karnego, którego to przedmiotem ochrony jest z jednej strony bezpieczeństwo w ruchu, a z drugiej strony - zdrowie i życie ludzkie. Odpowiedzialność karna za spowodowanie wypadku komunikacyjnego możliwa jest w przypadku ustalenia, że w wyniku naruszenia obowiązujących sprawcę w konkretnych okolicznościach zasad bezpieczeństwa w ruchu, doszło do powstania wskazanych w ustawie skutków.
 

Definicja kolizji drogowej.

„Kolizja, to zdarzenie mające miejsce w ruchu lądowym, spowodowane poprzez nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w tym ruchu, którego skutkiem są straty materialne (uszkodzenie pojazdu, płotu, urządzenia drogowego, bagażu, itp.) lub też jeden
z uczestników doznał obrażeń ciała powodujących naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwające poniżej 7 dni”.

Określenia kolizji drogowej nie znajdziemy ani w Ustawie Prawo o ruchu drogowym, ani też w kodeksie wykroczeń. To określenie potoczne, które przyjęło się i jest stosowane, zarówno przez policjantów, organy sądownicze i ubezpieczeniowe, jak i przez wszystkich uczestników ruchu drogowego. Łatwiej takie zdarzenie określić mianem „kolizji” niż „wypadku, w którym nie ma ofiar”.


 

Powrót na górę strony