Ćwiczenia dowódczo – sztabowe „Wisła 2024”
Przez teren powiatu kwidzyńskiego przemieszcza się kolumna wojskowa, następnie w miejscowości Gilwa dochodzi do pożaru składowiska z odpadami, policyjny pościg, poszukiwania, oględziny miejsca zdarzenia – to tylko część zdarzeń, które obejmowały wczorajsze ćwiczenia dowódczo – sztabowe, które odbyły się na terenie gminy Kwidzyn. Policjanci ćwiczyli procedury na wypadek zaistnienia szczególnych zagrożeń lub sytuacji nadzwyczajnej. Ważnym elementem działań była również współpraca z podmiotami poza policyjnymi.
Ćwiczenie dowódczo-sztabowe z udziałem wydzielonych sił i środków Policji, prowadzone z elementami praktycznego działania m. in. poprzez wykorzystanie pozoracji, jest najwyższą formą szkolenia, służącą rozwijaniu umiejętności współdziałania i doskonaleniu zespołowego działania w warunkach zbliżonych do rzeczywistych. Prowadzone wczoraj ćwiczenia odbyły się pod kryptonimem „Wisła 2024” i miały następujący przebieg:
W czwartek 26 września przez teren powiatu kwidzyńskiego przemieszczała się kolumna wojskowa. Żołnierze WOT zabezpieczali teren powiatu kwidzyńskiego, prowadząc wstępne rozpoznanie terenu. Około godziny 10:00 do dyżurnego Państwowej Straży Pożarnej dociera informacja o pożarze składowiska z odpadami w Zakładzie Utylizacji Odpadów w Gilwie Małej. Z pierwszych informacji wynika, że może to być docelowo podpalenie. Do działań zostają skierowani kwidzyńscy policjanci. W pobliżu miejsca pożaru na terenie parkingu leśnego przy drodze W521 przemieszczająca się kolumna wojskowa w asyście kwidzyńskich funkcjonariuszy zostaje zaatakowana przez nielegalnych migrantów.
Dochodzi do wymiany ognia. W celu przedostania się na zachód Polski nielegalni migranci podejmują próbę ucieczki, jednakże w wyniku brawurowej jazdy bus rozbił się, a osoby oddaliły się w głąb lasu. Siły si środki WOT zostają zaangażowane do poszukiwań, gdzie po godzinie nielegalni migranci zostają odnalezieni. Osoby te posiadają niebezpieczne materiały, mapy i inne niezbędne przedmioty do przedostania się na zachód Polski. Część osób wymaga pomocy medycznej, której udzielają ratownicy WOT-u.
Zrealizowane ćwiczenia miały na celu przetrenowanie reagowania w sytuacjach kryzysowych, doskonalenie umiejętności uczestników ćwiczenia w warunkach zbliżonych do rzeczywistych oraz doskonalenie współdziałania sił policyjnych różnych szczebli i rodzajów służby w czasie rozwiązywania sytuacji kryzysowej, a także współdziałanie z podmiotami poza policyjnymi.