Wiadomości

Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu

Data publikacji 17.10.2024

Jutro czyli 18 października obchodzony jest Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu, który przypomina o zagrożeniu związanym z tym przestępstwem. W dniach 16-18 października policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kwidzynie prowadzą dyżury w godzinach 6:00-14:00, udzielając mieszkańcom porad na temat handlu ludźmi i sposobów na uniknięcie tego zagrożenia.

W trakcie dyżurów funkcjonariusze będą informować mieszkańców o tym, jak rozpoznać zagrożenia i chronić siebie oraz swoich bliskich przed staniem się ofiarą współczesnego niewolnictwa. Policjanci zwracają uwagę, że handel ludźmi to problem dotykający zarówno kraje rozwijające się, jak i rozwinięte, a formy tego przestępstwa stale ewoluują – coraz częściej spotykane jest wykorzystanie do pracy przymusowej, obok tradycyjnych form, takich jak przymusowa prostytucja.

Handel ludźmi to jedno z najpoważniejszych przestępstw naruszających podstawowe prawa człowieka. Ofiary są zmuszane do pracy przymusowej, prostytucji, żebractwa, a nawet wykorzystywane do przestępstw. Każdy z nas może stać się ofiarą handlu ludźmi, a szczególnie narażeni są ci, którzy szukają pracy za granicą. Jeżeli ktoś czuje, że może być w niebezpieczeństwie, powinien natychmiast szukać pomocy. Ważne, byśmy zachowali ostrożność i zgłaszali wszelkie podejrzane sytuacje.

Przypominamy, że przestępcy stosują różne metody, by zwabić swoje ofiary, często pod pozorem atrakcyjnych ofert pracy. Dlatego tak istotna jest świadomość zagrożeń i odpowiednie przygotowanie do podróży. Ofiary handlu ludźmi mają swoje prawa – do pomocy, ochrony i odszkodowania.

Policjanci apelują do mieszkańców Kwidzyna i okolic, aby byli ostrożni i nie dali się zwieść obietnicom pracy czy szybkiego zarobku bez sprawdzenia szczegółów. Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi obchodzony jest corocznie od 18 lat i ma na celu edukowanie społeczeństwa na temat tego, czym jest handel ludźmi, jakie są jego formy oraz jakie kroki można podjąć, by nie stać się ofiarą.

 

Powrót na górę strony