Bezpieczeństwo rowerzystów na drodze – obowiązki, przepisy i odpowiedzialność
Jazda po chodniku i przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych to najczęściej popełniane przez rowerzystów wykroczenia. Są to zachowania zabronione, o czym często rowerzyści nie wiedzą. Niewiedza nie jest jednak żadną okolicznością łagodzącą - policjanci mogą ukarać rowerzystów za te naruszenia przepisów.
W związku z rozpoczęciem sezonu rowerowego, policjanci przypominają wszystkim użytkownikom jednośladów o obowiązku przestrzegania przepisów ruchu drogowego oraz o prawidłowym wyposażeniu roweru.
Rowerzyści, podobnie jak inni uczestnicy ruchu drogowego, są zobowiązani do zachowania ostrożności i przestrzegania zasad, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa – zarówno im samym, jak i innym uczestnikom ruchu.
Przestrzeganie przepisów - obowiązek każdego rowerzysty
Rowerzyści mają obowiązek stosować się do przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym. W Szczególności do:
- rowerzysta jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego i ma obowiązek poruszać się zgodnie z przepisami – po drodze dla rowerów, a w przypadku jej braku, poboczem lub jezdnią, przy jej prawej krawędzi.
- na przejazdach dla rowerów ma pierwszeństwo przed pojazdami, ale tylko w sytuacjach, gdy wjeżdża na przejazd już znajdując się na drodze rowerowej – nigdy z chodnika lub przejścia dla pieszych !
- rowerzysta nie ma prawa jechać po chodniku, chyba że:
- opiekuje się dzieckiem do lat 10 kierującym rowerem,
- szerokość chodnika to co najmniej 2 metry, nie ma drogi dla rowerów, a warunki pogodowe (np. śnieg, ulewa) zagrażają bezpieczeństwu,
- porusza się z dzieckiem w foteliku lub przyczepce,
- kierowanie w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości rowerem jest wykroczeniem, za które grozi wysoka grzywna,
- za nieuzasadnioną jazdę rowerem po chodniku grozi mandat w wysokości 50 zł.
- z kolei za przejazd rowerem po przejściu dla pieszych otrzymać można maksymalnie 200 zł.
- zakaz korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku dotyczą kierującego pojazdem – a więc również rowerzysty.
Wyposażenie roweru – co jest obowiązkowe?
Zgodnie z przepisami rower musi być wyposażony w:
- z przodu- co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej,
- z tyłu- co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej oraz jedno światło odblaskowe czerwone o kształcie innym niż trójkąt,
- co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,
- dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku,
Pamiętajcie! Sprzęt ten powinien być zawsze sprawny, Brak wymaganego wyposażenia może skutkować mandatem i – co ważniejsze – zwiększa ryzyko wypadku.
Kto może poruszać się rowerem? Przepisy dotyczące dzieci
Dzieci również mogą poruszać się rowerami, jednak obowiązują je szczególne zasady:
- dziecko do lat 10 może się poruszać rowerem wyłącznie pod opieką osoby dorosłej, i w takim przypadku jest traktowane jako pieszy – ma prawo jeździć po chodniku.
- Dzieci powyżej 10 roku życia, jeśli chcą poruszać się samodzielnie po drogach publicznych, muszą posiadać kartę rowerową (do 18 roku życia).
- Dzieci do lat 10 nie mogą samodzielnie poruszać się po jezdni – nawet jeśli droga jest mało uczęszczana.
Opiekunowie prawni dzieci są odpowiedzialni za ich bezpieczeństwo oraz za zapewnienie im odpowiedniej wiedzy o przepisach i umiejętności poruszania się rowerem.
Apel do rodziców i opiekunów
Apelujemy do rodziców, aby:
- zapoznali dzieci z zasadami bezpiecznego poruszania się po drodze,
- zadbali o to, by dzieci posiadały wymagane uprawnienia (karta rowerowa),
- zapewnili dzieciom odpowiedni kask i sprawny rower,
- dawali dobry przykład, sami przestrzegając przepisów drogowych.
Wspólna odpowiedzialność!
Rowerzyści, kierowcy i piesi – wszyscy mamy wspólną odpowiedzialność za bezpieczeństwo na drodze. Szanowanie zasad, wzajemna życzliwość i rozwaga mogą uchronić przed tragedią.
Apelujemy o rozwagę, ostrożność i szacunek wobec innych uczestników ruchu.