Hulajnogi elektryczne -policjanci przypominają podstawowe przepisy i zasady użytkowania
Zarówno hulajnoga elektryczna, urządzenie transportu osobistego, jak też urządzenia wspomagające ruch zyskały w ustawie – Prawo o ruchu drogowym swoją definicję, a osoby je użytkujące mają zarówno prawa, jak i obowiązki. Kto może poruszać się na i jakie musi mieć uprawnienia?
Wraz z nadejściem cieplejszych dni na drogach pojawia się coraz więcej użytkowników hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego oraz urządzeń wspomagających ruch. Ich popularność rośnie z roku na rok – są szybkie, ekologiczne i łatwe w użytkowaniu. Niestety, wciąż wiele osób nie zna lub ignoruje przepisy, które regulują poruszanie się tymi środkami transportu. Przypominamy najważniejsze zasady dotyczące korzystania z hulajnóg elektrycznych i podobnych urządzeń.
Podstawowe definicje ( zgodne z ustawą Prawo o ruchu drogowym):
Hulajnoga elektryczna – pojazd napędzany elektrycznie, dwuśladowy lub jednośladowy, bez siedzenia i pedałów, przeznaczony do poruszania się przez jedną osobę.
Urządzenie transportu osobistego (UTO) – urządzenie napędzane elektrycznie, bez siedzenia i pedałów, przeznaczone do poruszania się przez jedną osobę, np. deskorolka elektryczna, segway.
Urządzenie wspomagające ruch (UWR) – urządzenie bez napędu, przeznaczone do przemieszczania się siłą mięśni, np. hulajnoga tradycyjna, rolki, wrotki, deskorolka.
Kto może korzystać z hulajnogi elektrycznej lub UTO?
- dzieci do lat 10 – mogą poruszać się hulajnogą elektryczną wyłącznie pod opieką osoby dorosłej i tylko w strefie zamieszkania. Poza nią – zakaz.
- osoby w wieku 10-18 lat: muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1 lub T.
- osoby pełnoletnie (18+) nie muszą posiadać uprawnień, ale obowiązują je ta sama zasady co pozostałych uczestników ruchu drogowego.
Zasady poruszania się hulajnogą elektryczną i UTO:
Gdzie można jeździć?
- droga dla rowerów (DDR) – to miejsce priorytetowe dla hulajnóg i UTO
- jeżeli nie ma DDR, dopuszczalne jest poruszanie się jezdnią, pod warunkiem że:
- obowiązuje na niej ograniczenie do 30 km/h,
- brakuje drogi dla rowerów,
- chodnik – korzystanie możliwe jest tylko w przypadku braku DDR i jezdni z ograniczeniem do 30 km/h, a użytkownik musi:
- ustępować pierwszeństwa pieszym,
- dostosować prędkość do pieszych,
- zachować szczególną ostrożność.
Zabronione jest:
- jazda po jezdniach z ruchem szybszym niż 30 km/h bez DDR
- przewożenie innych osób, zwierząt lub ładunków,
- jazda pod wpływem alkoholu lub środków odurzających,
- korzystanie z telefonu (np. rozmowa lub przeglądanie treści) podczas jazdy,
- ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów,
- jazda bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na podnóżku hulajnogi.
Maksymalna prędkość:
Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h.
Hulajnoga elektryczna – parkowanie!
Ustawa wprowadza obowiązek pozostawienia m.in. hulajnogi elektrycznej na chodniku w przeznaczonym do tego miejscu (wyznaczonym przez zarządcę drogi). W przypadku braku takiego miejsca, pozostawienie pojazdu na chodniku będzie możliwe tylko przy jednoczesnym spełnieniu następujących warunków:
- hulajnoga elektryczna będzie ustawiona jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni,
- hulajnoga elektryczna będzie ustawiona równolegle do krawędzi chodnika,
- szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m.
Czy trzeba mieć kask na hulajnodze?
- Bezpieczeństwo jest najważniejszym aspektem podczas korzystania z hulajnóg elektrycznych. Choć przepisy nie wymagają noszenia kasków, to jednak warto zrobić wszystko, co możliwe, aby zadbać o własne bezpieczeństwo i innych użytkowników drogi. Noszenie kasku może uratować życie i zmniejszyć ryzyko poważnych urazów.
- Główną zaletą noszenia kasku jest ochrona głowy przed potencjalnymi obrażeniami. W przypadku wypadku lub kolizji kask znacznie zmniejsza ryzyko urazów głowy, które mogłyby być poważne lub nawet śmiertelne.
- Noszenie kasku podczas jazdy hulajnogą elektryczną jest częścią odpowiedzialnego zachowania na drodze. To również pokazuje innym użytkownikom, że bezpieczeństwo jest priorytetem.
Hulajnoga elektryczna: konsekwencje prawne
Prawo przewiduje kary m.in. za poruszanie się przez kierującego hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego albo przez osobę poruszającą się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch chodnikiem lub drogą dla pieszych z prędkością większą niż prędkość zbliżona do prędkości pieszego lub za nieustępowanie pierwszeństwa pieszemu, za korzystanie z telefonu podczas jazdy, przewożenie drugiej osoby na hulajnodze oraz jazdę po alkoholu.
Policjanci na terenie powiatu kwidzyńskiego cyklicznie prowadzą i będą prowadzić kontrole osób poruszających się hulajnogami elektrycznymi oraz urządzeniami transportu osobistego. W trakcie tych działań sprawdzane są m.in. uprawnienia, sposób poruszania się, stan trzeźwości, a także przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.
Celem tych działań jest poprawa bezpieczeństwa na drogach oraz zwiększenie świadomości wśród użytkowników nowoczesnych form transportu. Podobne kontrole będą kontynuowane również w najbliższych tygodniach i miesiącach, kiedy liczba użytkowników hulajnóg znacząco wzrasta.
Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i dużej wyobraźni podczas poruszania się hulajnogami. Najczęściej poruszają się nimi nastolatkowie, dlatego dużą rolą rodziców jest uświadomienie swoich pociech na temat zagrożeń wynikających z jazdy hulajnogą. Dzięki takim rozmowom zwiększymy bezpieczeństwo naszych dzieci oraz innych użytkowników „dróg”.