Wzmożony ruch, deszcz i dzikie zwierzęta. Seria kolizji i dwa poważne wypadki na drogach powiatu – policjanci apelują o ostrożność
W miniony weekend na terenie powiatu doszło do serii groźnych zdarzeń drogowych. Policjanci odnotowali aż 7 kolizji i 2 wypadki drogowe, w których ucierpiały osoby. Funkcjonariusze pracowali na miejscach zdarzeń, zabezpieczając ślady i ustalając przyczyny. W działaniach uczestniczył także technik kryminalistyki. Policja apeluje do kierowców o rozwagę, dostosowanie prędkości do warunków drogowych oraz czujność w rejonach, gdzie może pojawić się dzika zwierzyna.
W piątek 4 lipca 2025 r., około godziny 13:00 w miejscowości Cygany doszło do kolizji kierującej jednośladem i pieszej. Policjanci wstępnie ustalili, że 48-letnia kobieta kierująca rowerem poruszając się chodnikiem w tym samym kierunku, co idąca nim 9-letnia dziewczynka, wjechała w nią swoim jednośladem. W wyniku zdarzenia rowerzystka doznała urazu głowy. Dziecko zostało przetransportowane do szpitala w Kwidzynie, gdzie została jej udzielona pomoc. Na miejscu pracowali funkcjonariusze ruchu drogowego, którzy ustalili okoliczności kolizji.
Czy rowerzysta może jechać chodnikiem?
Zgodnie z art. 33 ust. 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym, jazda rowerem po chodniku jest co do zasady zabroniona, ale dozwolona w trzech wyjątkowych sytuacjach:
- Gdy opiekuje się osobą do lat 10 jadącą na rowerze jako opiekun.
- Gdy szerokość chodnika wynosi co najmniej 2 metry, a na jezdni dozwolony jest ruch z prędkością powyżej 50 km/h i brakuje drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów lub gdy panują trudne warunki pogodowe, np. śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź lub gęsta mgła.
Po spełnieniu tych warunków rowerzysta może jechać chodnikiem, ale z obowiązkiem zachowania szczególnej ostrożności oraz ustępowania pieszym.
Kto ma pierwszeństwo na chodniku?
Pieszy ma bezwzględne pierwszeństwo na chodniku. Nawet jeśli rowerzysta porusza się po nim zgodnie z przepisami, musi ustępować pierwszeństwa pieszym i dostosować prędkość oraz tor jazdy, aby nie stwarzać dla nich zagrożenia.
To reguluje m.in. Art. 33 ust. 6 Prawa o ruchu drogowym - Rowerzysta poruszający się po chodniku lub drodze dla pieszych jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
Tego samego dnia 4 lipca, godz. 21:30 w Kwidzynie na ulicy Wiejskiej 56-letni mężczyzna kierując Mercedesem w stanie nietrzeźwości (2,2 promila alkoholu), najechał na zaparkowanego Forda, a następnie pieszo oddalił się z miejsca zdarzenia. Dzięki relacji świadków policjanci szybko ustalili i zatrzymali sprawcę. Mężczyzna został doprowadzony do jednostki, w szpitalu pobrano mu krew do badań, a jego prawo jazdy zostało zatrzymane. Na miejscu funkcjonariusze wykonali oględziny i zabezpieczyli ślady.
Kolejne zdarzenie miało miejsce o godz. 21:35, w Prabutach na ul. Kamiennej. Kierujący Hondą, 65-letni mężczyzna, zderzył się ze zwierzyną leśną. Zwierzę pozostało na poboczu. Na miejscu nie stwierdzono obrażeń u kierującego ani osób postronnych. Funkcjonariusze sporządzili dokumentację z kolizji.
W sobotę 5 lipca, godz. 14:50, w Kwidzynie na ul. Zielnej w wyniku niezachowania bezpiecznej odległości między pojazdami, doszło do bocznego zderzenia 18-letniego kierowcy peugeota z 54-letnim kierowcą kia. Na miejscu pracowali policjanci ruchu drogowego, którzy ukarali sprawcę mandatem karnym w wysokości 1100 zł oraz 10 punktami karnymi.
Kolejne zdarzenie tego samego dnia miało miejsce tuż po godz. 15:20, na drodze wojewódzkiej nr 532, trasa Sadlinki–Gardeja. Według wstępnych ustaleń policjantów, 44-letni kierowca Volkswagena Polo, mieszkaniec gminy Sadlinki, wyjeżdżając z drogi podporządkowanej nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu Mercedesowi, którym kierował 35-latek z tej samej gminy. Kierujący Mercedesem został przetransportowany do szpitala w Grudziądzu, a jego pasażer po badaniach w kwidzyńskim szpitalu został z niego zwolniony. Na miejscu wypadku pracowali funkcjonariusze, a technik kryminalistyki zabezpieczał ślady i dokumentował miejsce zdarzenia. Droga była całkowicie zablokowana przez kilka godzin.
W niedzielę 6 lipca, godz. 16:30, w pobliżu miejscowości Dziwno na terenie gm. Gardeja 34-letni kierowca Renault zderzył się z dzikim zwierzęciem, które wtargnęło na jezdnię. Brak rannych osób. Policjanci sporządzili dokumentację kolizyjną.
Tego samego dnia dwie godziny później w miejscowości Julianowo (gm. Prabuty) 19-letni kierowca Volkswagena nie dostosował prędkości do warunków drogowych, co doprowadziło do utraty panowania nad pojazdem i dachowania na pobliskim polu. Kierowca został ukarany mandatem w wysokości 1200 zł i 10 punktami karnymi. Przed przyjazdem funkcjonariuszy utworzył się na miejscu zdarzenia kilkudziesięciometrowy korek, dlatego też przypominamy, jak ważne jest odpowiednie zachowanie się świadków zdarzeń drogowych. Na miejscu kolizji lub wypadku powinny pozostać tylko osoby udzielające pomocy lub te, które bezpośrednio uczestniczyły w zdarzeniu. Osoby postronne, tzw. “gapiów”, prosimy o niezatrzymywanie się w pobliżu miejsca zdarzenia, szczególnie na jezdni lub w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Tego rodzaju zachowanie może powodować dodatkowe zagrożenie w ruchu drogowym, utrudniać dojazd służb ratunkowych, a nawet doprowadzić do kolejnych kolizji. Bezpieczeństwo i płynność ruchu powinny być zawsze priorytetem.
W nocy z niedzieli na poniedziałek około godz. 4:30 w miejscowości Olszówka gm. Gardeja 41-letni kierowca Mazdy zderzył się ze zwierzyną płową, która następnie oddaliła się z miejsca. Było to kolejne zdarzenie z udziałem dzikiego zwierzęcia.
Dziś rano około godz. 6:30 w miejscowości Rudniki (gm. Ryjewo) prawdopodobnie w wyniku niedostosowania prędkości do warunków atmosferycznych (opady deszczu), 34-letni kierowca stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w przydrożne drzewo. W pojeździe podróżował również 50-letni pasażer. Mężczyzna doznał obrażeń ciała i został przetransportowany do szpitala. Policjanci przeprowadzili oględziny miejsca zdarzenia, a technik kryminalistyki zabezpieczał ślady oraz wykonał dokumentację fotograficzną.
Apel profilaktyczny – zachowaj rozsądek za kierownicą
- Dostosuj prędkość do warunków atmosferycznych i drogowych – deszcz, mokra nawierzchnia, ograniczona widoczność to czynniki, które znacząco zwiększają ryzyko wypadku.
- Zachowuj bezpieczną odległość między pojazdami – szczególnie w ruchu miejskim i na trasach o dużym natężeniu.
- Nie prowadź po alkoholu – nawet niewielka ilość alkoholu może osłabić refleks i zdolność oceny sytuacji na drodze. To realne zagrożenie życia i zdrowia.
- Uważaj na pieszych i rowerzystów – pamiętaj, że kierujący rowerem ma obowiązek zachować szczególną ostrożność wobec pieszych. Nieprawidłowa jazda chodnikiem może skutkować poważnymi obrażeniami.
- Zwierzęta na drodze – zachowaj czujność! W okresie letnim dzikie zwierzęta przemieszczają się znacznie częściej, szczególnie o poranku i wieczorem. W rejonach oznaczonych znakiem “Uwaga – dzikie zwierzęta”, zmniejsz prędkość i bądź gotowy do natychmiastowej reakcji.
Policjanci przypominają, że każda decyzja podjęta za kierownicą może mieć poważne konsekwencje. Dbajmy wspólnie o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego.