32-latek ukarany mandatem za przekroczenie prędkości hulajnogą elektryczną na ścieżce pieszo-rowerowej
Policjanci zatrzymali do kontroli 32-letniego mężczyznę, który poruszał się hulajnogą elektryczną po ścieżce pieszo-rowerowej w miejscowości Obory gm. Kwidzyn. Mężczyzna przekroczył dozwoloną prędkość o 8 km/h i został ukarany mandatem w wysokości 50 zł. Funkcjonariusze przypominają o obowiązujących przepisach oraz apelują o ostrożność i rozwagę w korzystaniu z urządzeń transportu osobistego.
W dniu 8 lipca br. w miejscowości Obory (gm. Kwidzyn) policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 32-letniego mężczyznę poruszającego się hulajnogą elektryczną po ścieżce pieszo-rowerowej. Podczas pomiaru prędkości okazało się, że mężczyzna przekroczył dozwoloną prędkość o 8 km/h.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, na ścieżkach pieszo-rowerowych osoby poruszające się hulajnogami elektrycznymi zobowiązane są do zachowania szczególnej ostrożności i dostosowania prędkości do warunków ruchu oraz infrastruktury. W tym przypadku dozwolona prędkość została przekroczona, co mogło stwarzać zagrożenie dla innych użytkowników drogi, zwłaszcza pieszych.
32-latek został ukarany mandatem karnym w wysokości 50 zł.
Przypominamy!
Zgodnie z przepisami prawa:
- Użytkownicy hulajnóg elektrycznych mogą poruszać się drogą dla rowerów lub ścieżką pieszo-rowerową z prędkością nie większą niż 20 km/h.
- W przypadku braku infrastruktury rowerowej mogą korzystać z jezdni (o dopuszczalnej prędkości do 30 km/h) lub – wyjątkowo – z chodnika, z zachowaniem szczególnej ostrożności i prędkości zbliżonej do pieszego.
- Osoby poniżej 18. roku życia muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kat. AM.
- Zakaz przewożenia innych osób – hulajnogą można poruszać się tylko samodzielnie.
- Zakaz jazdy po alkoholu – obowiązują te same przepisy co dla rowerzystów.
Apelujemy do wszystkich użytkowników hulajnóg elektrycznych o rozwagę i odpowiedzialność.
Brak ostrożności oraz nadmierna prędkość mogą doprowadzić do groźnych wypadków – nie tylko z udziałem hulajnogistów, ale także pieszych, w tym dzieci i osób starszych.
Bezpieczeństwo na drogach zaczyna się od nas samych.