WYPALANIE TRAW
Data publikacji 29.04.2013
Policjanci apelują do mieszkańców naszego powiatu o zachowanie rozsądku i odstąpienie od tego nagannego zwyczaju, przynoszącego tylko straty i powodującego spustoszenie w środowisku roślinnym, zwierzęcym oraz stwarzającego powszechne zagrożenie.
Policjanci apelują do mieszkańców naszego powiatu o zachowanie rozsądku i odstąpienie od tego nagannego zwyczaju, przynoszącego tylko straty i powodującego spustoszenie w środowisku roślinnym, zwierzęcym oraz stwarzającego powszechne zagrożenie.
Wypalanie traw powoduje, że gęste kłęby dymu z wypalanych traw stanowią bardzo poważne zagrożenie dla ruchu pojazdów. Nie dotyczy to tylko wypalania traw przy drogach, ponieważ dym nad drogę może być przyniesiony przez wiatr.
Wypalanie traw i zarośli jest prawnie zabronione! Jest to jeden z najbardziej brutalnych sposobów niszczenia środowiska. Wbrew pozorom, wypalanie nie daje żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie - przynosi jedynie szkody dla przyrody, jak i samego człowieka.
Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Kwidzynie przypominają, że wypalanie traw jest zabronione przepisami karnymi określonymi między innymi w następujących aktach prawnych:
· KODEKS WYKROCZEŃ, art. 82 § 1 pkt 7 „kto nieostrożnie obchodzi się z ogniem lub wykracza przeciwko przepisom dotyczącym zapobiegania i zwalczania pożarów, a w szczególności w lesie lub na terenie śródleśnym albo w odległości mniejszej niż 100 m od granicy lasu wypala wierzchnią warstwę gleby lub pozostałości roślinne, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany”.
· KODEKS KARNY, art. 163 § 1 „ kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10",
natomiast według art. 164 § 1 „kto sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo zdarzenia określonego w art. 163 § 1, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.”
USTAWA O OCHRONIE PRZYRODY, art. 45 mówiący, że „zabrania się wypalania roślinności na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych lub w strefie oczeretów i trzcin” oraz art. 59 mówiący, że „ kto wypala roślinność na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych, w strefie oczeretów lub trzcin podlega karze aresztu albo grzywny”
· USTAWA O LASACH, art. 30 ust. 3 pkt 3 ustawy z 28 września 1991 roku: "W lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności: rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia i wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych."
Kwidzyńska Policja podkreśla, że takie działanie stanowi olbrzymie zagrożenie pożarowe dla lasów, zabudowań mieszkalnych i gospodarczych, jak również powoduje nieodwracalne szkody w środowisku naturalnym. Wyjazdy służb do tego typu zdarzeń są zazwyczaj bardzo kosztowne, absorbują siły i środki straży pożarnej i policji.