ODWIEDZAJĄC GROBY NASZYCH BLISKICH PAMIĘTAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE
Data publikacji 21.10.2016
Zbliżające się Święto Wszystkich Świętych oraz dni poprzedzające powodują zwiększoną migrację ludności od miejsca zamieszkania do cmentarzy, na których pochowane są bliskie osoby. To z kolei przeważnie skutkuje nasileniem się aktywności przestępczej. To właśnie teraz większość z nas będzie odwiedzać i porządkować groby swoich bliskich.
Zbliżające się Święto Wszystkich Świętych oraz dni poprzedzające powodują zwiększoną migrację ludności od miejsca zamieszkania do cmentarzy, na których pochowane są bliskie osoby. To z kolei przeważnie skutkuje nasileniem się aktywności przestępczej. To właśnie teraz większość z nas będzie odwiedzać i porządkować groby swoich bliskich.
Kwidzyńscy policjanci apelują do wszystkich osób, aby podczas prac porządkowych, odwiedzin grobów bliskich i wyjazdów na oddalone cmentarze nie zapominały o swoim bezpieczeństwie i o tym, że nasze mienie pozostaje bez nadzoru.
O osobach, które zachowują się podejrzanie, obserwują osoby odwiedzające groby lub wynoszą coś z cmentarza, należy powiadomić Policję lub Straż Miejską. Funkcjonariusze wylegitymują taką osobę i sprawdzą, czy wszystko jest w porządku.
Oto kilka praktycznych porad, które pozwolą uniknąć zagrożeń występujących w okresie Święta Zmarłych:
1. Ponieważ policja odnotowuje informacje o przypadkach sprzedaży kradzionych z grobów różnych przedmiotów; jeżeli nie chcemy aby kupione przez nas m.in. kwiaty, wazony, znicze, stroiki i wieńce trafiły ponownie do nieuczciwych sprzedających, dyskretnie nie naruszając kompozycji spowodujmy aby nie można było ich już oferować następnym nabywcom. Radzimy, aby ozdabiać groby bliskich możliwie jak najpóźniej, najlepiej nie wcześniej niż w przeddzień Wszystkich Świętych.
2. Odwiedzający cmentarze powinni pamiętać o pojawiających się w tłumie kieszonkowcach.
W środkach komunikacji miejskiej, w sklepach, na bazarach musimy uważać na kieszonkowców. Wykorzystując tłok i panujące zamieszanie mogą oni wyjąć portfel wystający w kieszeni, przeciąć pasek od torebki lub niepostrzeżenie sprawdzić jej zawartość. Trzymajmy pieniądze w kilku miejscach, najlepiej z przodu w głębiej schowanych kieszeniach. W trakcie płacenia za towary nie zostawiajmy torebek w koszykach na zakupy, nie kładźmy ich na ladzie czy na ziemi.
Kupując na straganach, a potem niosąc znicze i kwiaty często nie zwracamy uwagi na torebki, saszetki czy inny bagaż. Tę naszą nieuwagę wykorzystują wówczas złodzieje.
Aby ich nie prowokować zapamiętajmy:
- Aby nie zabierać na cmentarz większych kwot pieniędzy, dokumentów, biżuterii czy kart bankomatowych.
- Chowajmy pieniądze i inne dokumenty w kilku trudno dostępnych miejscach, nigdy nie w bocznych i tylnych kieszeniach np. spodni. Na zakupy przy straganach przygotujmy sobie wcześniej określoną sumę pieniędzy, zwracając jednocześnie uwagę na wydawaną nam resztę.
- Zwracajmy uwagę na nasz bagaż. Często pozostawiony na krótki czas np. na grobie, ławce, ginie zabierany sprytnie przez przemieszczających się szybko złodziei. Podczas prac porządkowych zachowajmy większą ostrożność i nie zostawiajmy naszych rzeczy bez nadzoru.
3. Aby nie ułatwiać procederu włamywaczom samochodowym bacznie obserwującym zaparkowane samochody:
- Pamiętajmy o zamknięciu wszystkich okien i drzwi w samochodach,
- Uruchomieniu zabezpieczeń, a przede wszystkim zadbajmy o nie pozostawianie „ na widoku” żadnych wartościowych przedmiotów, które mogą „kusić” potencjalnego złodzieja.
4. Zabezpieczmy nasze mieszkania i piwnice:
- Opuszczając nasze mieszkania powierzmy je opiece sąsiada, aby co jakiś czas zapalał światło, zabierał listy ze skrzynki i ulotki spod drzwi. To najprostszy sposób, aby zmylić złodzieja i dać mu sygnał, że ktoś jest stale obecny w domu.
- Postarajmy się o właściwie zabezpieczenie mieszkań, zamykając drzwi i domykając okna oraz instalując dobre zamki,
- W przypadku gdy dojdzie do włamania – nie należy robić porządków. Nie sprzątajmy i nie starajmy się przeglądając rzeczy celem stwierdzenia co zginęło. Nie zacierajmy żadnych śladów. Jak najszybciej należy powiadomić policję.
5. Rady dla podróżnych:
- Wsiadając do pociągu, autobusu unikajmy pustych, nieoświetlonych przedziałów,
- Wybierajmy miejsca w pobliżu kierującego, znanych osób lub rodzin z dziećmi,
- Postarajmy się o wcześniejsze kupno biletu, a jeżeli tego nie zrobiliśmy to stojąc w kolejce do kasy przygotujmy sobie pieniądze. Wertowanie publicznie portfela może bowiem skusić złodzieja,
- Zwracajmy uwagę na nasz podróżny bagaż.
6. Unikajmy nieoświetlonych uliczek, bram, parków, gdzie najłatwiej stać się ofiarą napadu. Cmentarz po zmroku odwiedzajmy tylko w towarzystwie innej osoby.
Jeszcze przed Świętem Zmarłych, a potem w jego trakcie, w newralgicznych miejscach pojawi się większa liczba policyjnych patroli. Funkcjonariusze patrolować będą rejony cmentarzy, parkingów przy cmentarzach i miejsca szczególnie zagrożone.
Nasze własne bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy jednak od nas samych.
BEZPIECZEŃSTWO DROGOWE
W najbliższych dniach, w związku ze zbliżającym się Świętem Zmarłych na drogach nastąpi znaczne wzmożenie ruchu pojazdów i pieszych. Najbardziej odczuwalny i uciążliwy będzie on w rejonach cmentarzy i dworców kolejowych oraz trasach wjazdowych i wyjazdowych.
Policjanci apelują :
1. Jeśli jest to możliwe korzystajmy ze środków komunikacji publicznej.
2. Prowadząc samochód nie jedźmy na pamięć. W rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nekropolii, niekiedy na głównych ciągach komunikacyjnych, zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu drogowego. Zwracajmy więc uwagę na znaki drogowe!
3. Pamiętajmy, że polecenia policjanta kierującego ruchem są ważniejsze od sygnałów świetlnych i znaków drogowych. Jeżeli zabroni on wjazdu na skrzyżowanie, to należy stosować się do jego poleceń!
4. Parkujmy samochód zgodnie z przepisami, w dozwolonych do tego miejscach.
Zadbajmy o to, by nie blokować wjazdu lub wyjazdu z drogi, bądź dostępu do wcześniej prawidłowo zaparkowanego pojazdu. Przypominamy, że samochody pozostawione w miejscach, gdzie jest to zabronione i utrudniające ruch lub zagrażające bezpieczeństwu, będą usuwane na koszt właściciela.
Apelujemy także o ostrożną i rozsądną jazdę, zapinanie pasów bezpieczeństwa, o dostosowywanie się do oznakowań ograniczających prędkość, zakazujących parkowania pojazdów czy nakazujących ruch jednokierunkowy.