ROWERZYSTO SEZON ROZPOCZĘTY, UWAŻAJ NA DRODZE I WŁAŚCIWIE ZABEZPIECZ JEDNOŚLAD PRZED KRADZ
Data publikacji 03.04.2017
Coraz lepsza pogoda sprawia, że coraz więcej osób wyciąga swoje rowery. Widać to na ulicach miast i poza miastem. Poruszanie się rowerem ma wiele zalet, jak choćby unikanie korków w centrach miast, ale jest także bardzo zdrowe. Należy jednak pamiętać, że rowerzysta jest szczególnie mocno zagrożony powstawaniem obrażeń w wyniku wypadków. Każdy rowerzysta powinien pamiętać, że należy właściwie zabezpieczyć swoje mienie.
Coraz lepsza pogoda sprawia, że coraz więcej osób wyciąga swoje rowery. Widać to na ulicach miast i poza miastem. Poruszanie się rowerem ma wiele zalet, jak choćby unikanie korków w centrach miast, ale jest także bardzo zdrowe. Należy jednak pamiętać, że rowerzysta jest szczególnie mocno zagrożony powstawaniem obrażeń w wyniku wypadków. Każdy rowerzysta powinien pamiętać, że należy właściwie zabezpieczyć swoje mienie.
Początek sezonu rowerowego to okres szczególnie niebezpieczny dla rowerzystów. Kierowcy samochodów, przyzwyczajeni przez zimę do braku rowerzystów na drogach, mogą nie pamiętać o tym, że są oni pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego i muszą na nich uważać, szczególnie na przejazdach dla rowerów. To także wyzwanie dla rowerzystów, bowiem również do nich należy dbałość o własne bezpieczeństwo. Co należy robić, o czym pamiętać, a czego nie robić, by było bezpiecznie?
Podstawowymi zasadami, jakimi powinni się kierować rowerzyści, to zasada ograniczonego zaufania i zasada szczególnej ostrożności, zwłaszcza w miejscach przecinania się torów jazdy samochodów i rowerów. Nawet w sytuacji zbliżania się rowerzysty do przejazdu dla rowerów, a więc sytuacji, w której ma on pierwszeństwo przed samochodem np. skręcającym w prawo, rowerzysta musi wykazać się ostrożnością, bowiem pierwszeństwo nie gwarantuje mu bezpieczeństwa! Głównym celem, jaki powinien stawiać przed sobą świadomy rowerzysta, to bezpieczne dotarcie do celu, a nie egzekwowanie pierwszeństwa. Kierowcę samochodu chroni blacha, a rowerzysty – zwykle nic.
Stan techniczny roweru. Być może nie każdy wie, ale rower także podlega przepisom określającym obowiązkowe wyposażenie, którym jest:
z przodu – co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej;
z tyłu – co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej;
co najmniej jeden skutecznie działający hamulec;
dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.
W przypadku poruszania się za dnia, światła pozycyjne nie są obowiązkowe, lecz włączenie ich nawet w dzień nie będzie błędem – zwiększy to szanse, że inni uczestnicy ruchu nas dostrzegą. Wyposażenie roweru musi być sprawne, także przed rozpoczęciem sezonu warto skontrolować stan techniczny własnego roweru. Trzeba sprawdzić stan hamulców, oświetlenia, dzwonka czy innego wyposażenia. Jeśli nie jesteśmy w stanie zrobić tego sami, to lepiej oddać nasz pojazd w ręce fachowca.
Kierujący rowerem musi korzystać z drogi dla rowerów, jeśli jest taka wyznaczona w kierunku, w którym się porusza lub w który zamierza skręcić;
W przypadku jazdy po drodze dla pieszych i rowerzystów, rowerzysta musi ustępować miejsca pieszym;
Dziecko w wieku do 7 lat można przewozić rowerem pod warunkiem umieszczenia go dodatkowym, bezpiecznym siodełku;
Dwoje rowerzystów może jechać obok siebie pod warunkiem, że jazda taka nie utrudnia poruszania się innym kierującym lub w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu;
Przez przejścia dla pieszych nie wolno przejeżdżać, ponieważ kierowcy zupełnie nie spodziewają się jadącego z dużą prędkością rowerzysty!
Każdy posiadacz roweru powinien pamiętać o tym, aby właściwie zabezpieczyć swój jednoślad przed złodziejem.
Kwidzyńscy policjanci apelują i przekazują rady i wskazówki jak uniknąć kradzieży jednośladu oraz jak utrudnić sprawcy popełnienie przestępstwa.
PAMIĘTAJ ! ! !
Przypinaj swój rower do przytwierdzonego, nieruchomego obiektu, jakim może być stojak rowerowy.
Wystrzegaj się przypinania roweru do czegokolwiek, co może być łatwo przecięte, złamane czy jakkolwiek usunięte.
Zawsze przypinaj swój rower w miejscach dobrze oświetlonych i widocznych.
Zawsze zabezpieczaj komponenty i akcesoria, szczególnie te, które można łatwo zdemontować, jak koła i siodło, możesz posłużyć się linkami.
Przed odejściem od roweru sprawdź zapięcie, by się upewnić, że jest właściwie założone i zamknięte.
Zapięcie przekładaj przez ramę roweru i tylne koło.
Zatrzymaj całą dokumentację kupna roweru (faktura, paragon itd.), oraz numery seryjne jednośladu. Warto zrobić zdjęcie roweru. W razie kradzieży znacznie ułatwi to pracę policjantom, oraz pomoże rozpoznać kradziony sprzęt.
WYSTRZEGAJ SIĘ !!!
Nigdy nie zostawiaj nowego roweru bez zapięcia! Nowy rower ma dla złodziei największą wartość - tego właśnie szukają.
Nie przypinaj roweru do małych drzew, tudzież aluminiowych czy drewnianych palików. Łatwo można je przeciąć lub złamać.
Nie zadowalaj się spięciem przedniego koła z ramą. Jeśli złodziej zechce mieć twój rower, może go łatwo podnieść i zabrać.
Nie ustawiaj zapięcia nisko przy ziemi. Złodziej może je wtedy zaatakować łatwiej i w sposób mniej rzucający się w oczy.
Nie przypinaj roweru ciągle w tym samym miejscu. Złodziej może go łatwo namierzyć.
Nie ułatwiaj złodziejowi roboty! Poświęć trochę czasu na dokładne zapięcie roweru za każdym razem. Zwróć uwagę na rowery zapięte blisko twojego.
Jeśli zapniesz swój rower bardziej bezpiecznie, masz większą szansę nie stać się ofiarą złodzieja.