ŻE NISZCZENIE BUDYNKÓW POPRZEZ NANOSZENIE NIELEGALNEGO "GRAFFITI" TO PRZESTĘPSTWO!
Data publikacji 26.03.2018
Bloki, przystanki autobusowe, sklepy, instytucje publiczne, szkoły i przedszkola - „grafficiarze/wandale” nie oszczędzają niczego. Tylko jedna z kwidzyńskich spółdzielni mieszkaniowych oszacowała straty na niemal 70 tysięcy złotych. Policjanci apelują aby nie pozostawać obojętnym! O sprawcach wandalizmu informujmy natychmiast policję. Każdy może to zrobić, także anonimowo!
Bloki, przystanki autobusowe, sklepy, instytucje publiczne, szkoły i przedszkola - „grafficiarze/wandale” nie oszczędzają niczego. Tylko jedna z kwidzyńskich spółdzielni mieszkaniowych oszacowała straty na niemal 70 tysięcy złotych. Policjanci apelują aby nie pozostawać obojętnym! O sprawcach wandalizmu informujmy natychmiast policję. Każdy może to zrobić, także anonimowo!
Niszczenie cudzego mienia jest przestępstwem zagrożonym karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Rzadko kiedy nielegalne malowidła kwalifikują się na wykroczenie, ponieważ koszt usunięcia takiej „twórczości” jest bardzo duży. „Zapominają” o tym osoby, które dopuszczają się niszczenie mienia w tym nanoszenia na budynkach tzw. graffiti. Najczęściej pojawiające się napisy związane są z: kibicowaniem klubom sportowym (wykonywane przez pseudokibiców), religiami, grupami, narodowościami, są to też wyznania związane z uczuciami. Graficiarze swoimi malowidłami, napisami często wulgarnymi oszpecają budynki mieszkalne, budynki instytucji, a często nawet zabytki znajdujące się w Kwidzynie. To zwykły wandalizm. Na niedawno odnowionych budynkach można zauważyć rysunki, hasła kibiców najczęściej wulgarne. Dlatego przestrzegamy, że akty wandalizmu będą szczególnie represjonowane przez funkcjonariuszy policji.
Wandale dysponując łatwo dostępnymi farbami w aerozolu tworzą swoje "dzieła" zazwyczaj w godzinach nocnych. W dobie obecnych tendencji do rozwijania się patologii społecznych problem ten narasta i staje się coraz bardziej dokuczliwy a zwłaszcza kosztowny. Walka z „graffiti” pochłania spore środki finansowe. Tylko jedna z kwidzyńskich spółdzielni mieszkaniowych wyceniła, że malowanie zdewastowanych klatek schodowych i elewacji należących do spółdzielni budynków kosztować będzie niemal 70 tysięcy złotych.
Tylko od początku 2018 roku kwidzyńscy policjanci zatrzymali już 5 osób w wieku od 16 do 21 lat, dewastujących różne obiekty poprzez nanoszenie na nich pseudo graffiti. Skrupulatne rozliczanie pozwoliło na przedstawienie im zarzutów karnych i przekazanie zebranego materiału dowodowego do sądów, niejednokrotnie okazywało się, że zatrzymany wandal miał na swoim „koncie” więcej niż jeden przypadek niszczenia mienia.
Policjanci przypominają, że zapis przestępstw określonych w artykule 288 kodeksu karnego, dotyczy właśnie niszczenia cudzego mienia. Przepis ten stosuje się zarówno do uszkodzenia sprzętów użyteczności publicznej, jak i prywatnej własności. Z policyjnych analiz wynika bowiem, że wielokrotnie bez żadnego powodu sprawcy niszczą wszystko, co napotkają na swojej drodze. Takie chuligańskie wybryki są bardzo uciążliwe i kosztowne dla właścicieli zdewastowanych przedmiotów oraz dla zarządców poszczególnych spółdzielni i instytucji, do których należą budynki czy też sprzęty.
Ważną, a może jednak najistotniejszą rzeczą jest jednak uczulanie mieszkańców na to, co dzieje się w okolicy ich miejsca zamieszkania. Wielokrotnie zdarza się, że dzięki szybkiej i przytomnej reakcji świadków, policjanci zatrzymują sprawców niszczenia mienia na gorącym uczynku przestępstwa. Istotną kwestią jest także wprowadzanie monitoringu oraz stała współpraca z Policją.
W związku z powyższym podjęto działania informacyjno-edukacyjne skierowane dla mieszkańców Kwidzyna informujące ich za pomocą przygotowanej przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Kwidzynie i pracowników spółdzielni mieszkaniowej, ulotki dotyczącej sposobu reagowania na akty wandalizmu związanego z „graffiti”. Takie informacje, w formie ulotki, trafiły już do znacznej części mieszkańców naszego miasta.
Pamiętajmy, że nie wolno być obojętnym na akty wandalizmu i należy zawiadamiać o takich spostrzeżeniach policję. Otoczenie w którym żyjemy jest dobrem wspólnym i na każdym spoczywa społeczny obowiązek dbania o nie. Dzwoniąc na policję można zachować anonimowość, a połączenie na numer alarmowy 112 jest bezpłatne. Można także o każdych nieprawidłowościach informować bezpośrednio oficera dyżurnego KPP w Kwidzynie pod numerem 55 645 02 22 i 997 lub swojego dzielnicowego.
Przypominamy!!! Niszczenie cudzego mienia jest przestępstwem zagrożonym karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.