POLICJA OSTRZEGA PRZED KIESZONKOWCAMI. "PRZED ŚWIĘTAMI SĄ BARDZO AKTYWNI"
Data publikacji 11.12.2018
Czas świątecznych porządków i zakupów od lat wykorzystują również złodzieje, włamywacze i rabusie. Mimo policyjnych apeli o zwiększoną ostrożność i tak dochodzi do zwiększonej liczby przestępstw. Wymarzoną okazją dla kieszonkowców są teraz zatłoczone centra handlowe i supermarkety, dworce, przystanki i autobusy.
Czas świątecznych porządków i zakupów od lat wykorzystują również złodzieje, włamywacze i rabusie. Mimo policyjnych apeli o zwiększoną ostrożność i tak dochodzi do zwiększonej liczby przestępstw. Wymarzoną okazją dla kieszonkowców są teraz zatłoczone centra handlowe i supermarkety, dworce, przystanki i autobusy.
Od początku tego miesiąca Policjanci odnotowali 3 zgłoszenia kradzieży portfeli oraz torebki.
Pierwsze zgłoszenie zostało przyjęte 7 grudnia br. od 26-letniej kobiety, która w przymierzalni sklepu na ulicy Konopnickiej pozostawiła swoją torebkę z zawartością portfela, dowodu osobistego i dowodów osobistych swoich małoletnich dzieci, słuchawek oraz kart bankomatowych o łącznej wartości 310 złotych. Gdy zauważyła jej brak i wróciła do przymierzalni torebki już nie było.
Kolejne zgłoszenie zostało przyjęte 8 grudnia br. od 72-letniej kobiety, która robiąc zakupy w jednym ze sklepów na ulicy Krótkiej w Kwidzynie zauważyła brak swojego portfela. Znajdował się w nim dowód osobisty, legitymacja rencisty, karta bankomatowa oraz pieniądze w kwocie 130 złotych.
Ostatnie tego typu zgłoszenie zostało przyjęte tego samego dnia także od 72 – letniej kobiety, która robiąc zakupy na ulicy Korczaka w Kwidzynie zauważyła brak portfela z zawartością dowodu osobistego, legitymacji rencisty, legitymacji osoby niepełnosprawnej oraz pieniędzy w kwocie 130 złotych.
W okresie przedświątecznym na kradzież jesteśmy najbardziej narażeni w momencie, gdy nasza uwaga skupiona jest na jakiejś czynności, np. płacimy właśnie w kasie lub wchodzimy do autobusu. Aby nie stać się ofiarą kieszonkowca: zawsze trzymaj swoją torebkę z przodu, zamknięciem do siebie; pieniądze chowaj w kilku miejscach - nie stracisz wszystkiego w jednej chwili; klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem - jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść Twoje mieszkanie zanim zdążysz zareagować; jeśli masz przy sobie większą ilość pieniędzy, unikaj zatłoczonych autobusów, lepiej poczekać na następny; nie trzymaj portfela w tylnych kieszeniach spodni, zewnętrznych kieszeniach kurtek, w bocznych kieszeniach toreb; płacąc za zakupy nie pokazuj zawartości portfela, najlepiej mieć wcześniej odliczoną kwotę; podczas mierzenia ubrań, pakowania zakupów, płacenia w sklepie nie odstawiaj torebki na podłogę lub ladę - złodziejowi wystarczy nawet taki krótki moment; zwracaj uwagę na sztuczny tłok i zamieszanie wokół Ciebie; zwiększ czujność, jeśli zauważysz grupę ludzi z reklamówkami lub odzieżą przewieszoną przez rękę, służy to maskowaniu momentu kradzieży.
Opuszczane na okres świąt domy i mieszkania to dla złodziei okazja do kradzieży, jednak przestrzegając kilku prostych zasad możemy ograniczyć ryzyko włamania do minimum. Pamiętajmy, że żadne zamki i systemy alarmowe nie ochronią nas lepiej, niż dobry sąsiad, który będzie spoglądał życzliwym okiem na nasz majątek. Ważne jest, żeby odwdzięczać się mu tym samym. Dobrą i sprawdzoną metodą na uniknięcie włamania jest stwarzanie pozorów, że w mieszkaniu ciągle ktoś jest. Przed wyjazdem trzeba poprosić rodzinę lub znajomych, żeby, np. wietrzyli mieszkanie, zapalali wieczorem światło, zabierali gazetki reklamowe oraz listy. Zanim wyjedziesz zamknij drzwi i okna, a w domach pamiętaj także o oknach na strychu i w piwnicy, drzwiach garażowych oraz innych pomieszczeniach, przez które złodziej może łatwo dostać się do środka. Staraj się nie zostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów lub znacznej gotówki. Pamiętaj, żeby zakręcić zawory z wodą i gazem. Gdyby po powrocie okazało się, że Twoje mieszkanie zostało okradzione, niczego nie ruszaj i natychmiast powiadom policję. To zwiększy szansę na złapanie złodzieja.
Wielu z nas, by spotkać się z najbliższymi spędzi setki kilometrów w drodze. Pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, które zagwarantują nam spokojne i radosne święta.
Przede wszystkim każdy kierowca powinien wziąć sobie głęboko do serca zasadę, że wolniej oznacza bezpieczniej. Dlatego lepiej zdjąć nogę z gazu , czasem dojechać na miejsce kilka minut później, ale szczęśliwie i bezpiecznie. Pamiętajmy o prawidłowym poruszaniu się po drodze, szczególnie wieczorem i nocą. Jeżeli jesteśmy ubrani w ciemną odzież, jesteśmy mało widoczni, dlatego powinniśmy przechodzić w miejscu do tego przeznaczonym i mieć przy sobie element odblaskowy.