Podsumowanie działań EDWARD na terenie powiatu kwidzyńskiego
Działania pn. "EDWARD” promują "wizję zero" przyjętą w wielu krajach europejskich, czyli zero śmiertelnych ofiar wypadków drogowych w Europie. Oprócz wzmożonej aktywności Policji na europejskich drogach, policjanci przeprowadzili również działania edukacyjne w szkołach.
Była to już kolejna edycja akcji pod nazwą EDWARD związana z obchodami Europejskiego Tygodnia Mobilności we wszystkich europejskich krajach. Kwidzyńscy policjanci uczestniczyli wczoraj 26 września br. w 24-godzinnych działaniach mających na celu m.in. przeciwdziałanie agresywnym zachowaniom kierujących i przestrzeganiu przez kierowców przepisów prawa o ruchu drogowym. Ideą przewodnią projektu jest „wizja zero” – zero osób ciężko rannych i ofiar śmiertelnych wypadków drogowych. Tego dnia funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na wykroczenia mające bezpośredni wpływ na liczbę tragicznych w skutkach wypadków. Mowa tutaj o szybkiej jeździe, agresji na drodze czy nieprawidłowym zachowaniu kierujących w okolicach przejść dla pieszych. Jednakże nie tylko kierowcy stwarzają niebezpieczne sytuacje. Wielu rowerzystów, czy pieszych również ignoruje zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i przyczynia się do powstawania kolizji, czy wypadków.
EDWARD ma zachęcać wszystkich użytkowników dróg do zastanowienia się nad ich zachowaniem i postawą podczas korzystania z dróg. Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego z kwidzyńskiej komendy ujawnili 36 wykroczeń drogowych za które ukarali 18 kierowców mandatami karnymi natomiast wobec 18 zastosowali pouczenia. Policjanci podczas trwania akcji EDWARD zatrzymali w Rakowcu 61-letniego mężczyznę, który jechał mercedesem w stanie nietrzeźwości mając 2,2 promila alkoholu. Wczorajsze działania, to jednak nie tylko kontrole drogowe, ale także pogadanki z młodzieżą na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Policjanci spotkali się z uczniami Szkół Podstawowych po to by omówić im podstawowe zasady bezpieczeństwa na drodze
Policjanci przypominają, że największy wpływ na bezpieczeństwo mają kierowcy, którzy w mniej lub bardziej świadomy sposób, dopuszczają się zachowań zagrażających życiu innych użytkowników dróg, np. poprzez przekraczanie limitów prędkości, jazdę pod wpływem alkoholu/narkotyków, niezapięte pasy bezpieczeństwa czy korzystanie w czasie jazdy z telefonu komórkowego. Jednak nie tylko kierowcy stwarzają niebezpieczne sytuacje. Wielu rowerzystów, czy pieszych również ignoruje zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i przyczynia się do powstawania kolizji, czy wypadków.