Handel ludźmi w czasie pandemii
Handel ludźmi jest bardzo poważnym problemem współczesnego świata. Pomimo obowiązujących w wielu krajach obostrzeń przestępcy rozwinęli swoją działalność w cyberprzestrzeni, gdzie wyszukują ofiar, dokonują transakcji i planują całą logistykę dostaw. Ofiarą może stać się prawie każdy człowiek.
Wraz ze wzrostem niepewności na rynku pracy, wywołanym przez pandemię, wzrosła pontencjalna liczba osób poszukujących szybkiego zatrudnienia. Sytuacja ta może być wykorzystana przez grupy przestępcze, które zajmują sie rekrutowaniem ludzi do pracy przymusowej. Największe ryzyko istnieje przy podejmowaniu pracy za granicą. Najskuteczniejszą metodą są ogłoszenia z ofertami pracy dla kobiet w chrakterze opiekunek do dzieci, pomocy domowej lub kelnerek. Jednak zarówno kobiety jak i mężczyźni mogą być wykorzystywani do żebractwa, kradzieży i wyłudzania kredytów na terenie kraju.
Należy pamiętać, że handel ludźmi związany jest z przemocą fizyczną i psychiczną, naruszeniem praw i godności człowieka, groźbami, gwałtami, niewolą za dług, pozbawieniem wolności, stałym nadzorem, szantażem, wyzyskiem, odebraniem dokumentów, nieprzestrzeganiem prawa pracy, a także brakiem umowy, ubezpieczenia, ochrony socjalnej i płacy. Dlatego, jeżeli otrzymamy ofertę pracy czy nauki za granicą o wyjątkowo korzystnych warunkach należy dobrze ją sprawdzić i przemyśleć. Pamiętajmy, że to nie tylko szansa na to, żeby sobie dorobić, ale również ryzyko.
Zanim wyjedziesz dopełnij wszystkich koniecznych formalności
- Sprawdź czy osoba lub firma proponująca pracę działa legalnie, czy jest zarejestrowana w
Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia i posiada odpowiedni certyfikat.
- Ustal czy przyszły pracodawca istnieje i dowiedz się o nim jak najwięcej
- Sprawdź czy pośrednik posiada umowę zawartą z pracodawcą zagranicznym
- Ubezpiecz się, zabierz Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą otrzymasz w
siedzibie NFZ
- Zrób kserokopię wszystkich dokumentów i pozostaw zaufanej osobie wraz z aktualnym zdjęciem
- Ustal częstotliwość kontaktów z bliskimi oraz hasło w przypadku ewentualnych kłopotów i
niemożności powiedzenia tego wprost
- Zabierz ze sobą adres i numer telefonu ambasady/konsulatu swojego kraju w państwie docelowym
- Zawsze domagaj się umowy o pracę- najlepiej w języku polskim
- Nie podpisuj dokumentów, których treści nie rozumiesz
- Jeśli wręczasz pośrednikowi pięniądze- żądaj pokwitowania
Pamietaj!
Zmuszanie do pracy niezgodnej z umową, groźby lub szantaż mogą świadczyć, że stałeś się ofiarą handlu ludźmi. Nie czekaj! Natychmiast skontaktuj się z najbliższą jednostką policji, polską placówką dyplomatyczną lub europejskim numerem telefonu 112
Więcej informacji na temat handlu ludźmi można znależć na stronach: